Wybuchający Powerbank
Źródło: South China Morning Post - wideo - /watch?v=_JGR6XXGp_0&feature=emb_title

Przerażające nagranie z autobusu pokazuje, czym grozi kupno taniego powerbanku

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Sierpnia 2020

Krótki filmik jest w stanie bardzo szybko wyjaśnić niebezpieczeństwo, jakie płynie z kupowania tanich powerbanków. Spektakularna eksplozja w autobusie jest przestrogą dla kupowania niecertyfikowanego sprzętu. Problem ten szczególnie zauważalny jest w Chinach.

Tanie powerbanki i bezpieczeństwo? To tak, jak... czekolada z octem. Truskawski z bobem. Smartfon bez aparatu... no, w kazdym razie rozumiecie algorię.

Tanie powerbanki są niebezpieczniejsze, niż myślałeś

Ach, te powerbanki... Żyć z nimi ciężko, bo zawsze rozłądowują się wtedy, kiedy tak naprawdę najbardziej ich potrzebujemy, a bez nich jeszcze gorzej - w końcu trzeba raz na jakiś czas zalogować się na serwisy społecznościowe lub innego tego typu usługi. Sam przyznam, że w moim Huawei'u (tak, wiem, wiem) bateria wytrzymuje na tyle krótko, że po prostu bez powerbanka nie wchodziłby w grę żaden wyjazd, a jednak posiadanie naładowanego telefonu nawet w leśnej głuszy jest wyrazem po prostu dmuchania na zimne. Problem w tym, że powerbanki w większości tanie nie są. Wróć! Powerbanki tanie są, ale to zazwyczaj urządzenia o wątpliwej jakości, bez certyfikatów, testów, które w najlepszym przypadku nie działają, a w najgorszym... no cóż, sprawdź sam na filmie poniżej, co wydarzyło się w autobusie w Chinach. Od razu wyjaśniamy, że na szczęście nikomu nic się nie stało.

Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Statek kosmitów na dnie Bałtyku. Czym jest tajemnicza anomalia bałtycka?Czytaj dalej

Tanie ogniwa to mini-bomby

Na filmiku zarejestrowanym przez kamerę w autobusie widać, jak uczeń rozmawiając z kolegą podłącza telefon do powerbanka. W mgnieniu oka wybucha nagle wielki słup ognia, a w całym autobusie momentalnie pojawia się mnóśtwo dymu. Kierowca szybko zareagował i się zatrzymał, a uczeń mógł wyrzucić jeszcze tlący się plecak na zewnątrz i próbować go ugasić. Jego kolega wykopał ze środka wciąż strzelający i dymiący powerbank. Wyjaśnienie takiej sytuacji jest bardzo proste - kupno urządzenia marnej jakości za niskie pieniądze. Tendencję do kupowania tanich powerbanków widać coraz powszechniej również i w Polsce, co jest zjawiskiem niezwykle niebezpiecznym, a mające pomóc człowikowi urżądzenia mogą ostatecznie przyczynić się do wyrządzenia poważnej krzywdy. W końcu nikt nie powiedział, że scenariusz taki, jak powyżej może przytrafić się i innym, którzy niestety mogą mieć... mniej szczęścia.

Nadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowcówNadchodzą toksyczne burze z gradem. Fascynujące odkrycie naukowcówCzytaj dalej

Plaga w Chinach

Okazuje się, że zalew rynku powerbankami marnej jakości to istna plaga w Chinach. Chiński dziennik South China Morning Post powołuje się na rządowe badania i wyjaśnia, że blisko 40 procent wszystkich urządzeń z segmentu powerbanków nie spełnia wymagań jakości i norm bezpieczeństwa! Dziennik przytacza nie tylko przykład powyższego wideo, ale wyjaśnia, że podobnych sytuacji zauważa się na uliacach coraz więcej - pożary czy wybuchu w metrze, autobusach, ulicach, a nawet w samolotach to coraz częstsze zjawisko. Problem w tym, że jest ekstremalnie niebezpieczne. Administracja państwowa ds. Regulacji rynku w Chinach przeprowadziła niedawno badania jakości powerbanków. Spośród 75 przebadanych egzemplarzy aż 29 miało usterki i było zagrożonych! W Centrlanej Chińskiej Telewizji postanowiono zbadać trzy urządzenia z najniższego segmentu cenowego. Okazało się, że wszystkie miały problemy - jeden nie osiągał deklarowanej pojemności, żaden nie miał certyfikatu bezpieczeństwa, a inny po prostu nie działał, bo w ogniwach był.. piasek. Z tego względu decyzja dotycząca zamówienia z AliExpress taniego urządzenia do ładowania to ryzyko dla siebie i innych, a powinniśmy przede wszystkim inwestować w firmy, które oferują przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chiny testują drony gaszące pożary. Nagranie z testów robi niesamowite wrażenie
  2. Bill Gates ostrzega świat przed większym zagrożeniem niż pandemia
  3. Ogromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały świat
  4. Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofa

Następny artykuł