Grafika z napisem PILNE
Źródło: Techgame

Światłowód w każdym domu i brak dodatkowych opłat za smartfony. Duda zapowiedział Kartę Wolności w Sieci

Karta Wolności w Sieci jest kolejnym pomysłem obecnie panującego prezydenta RP, Andrzeja Dudy, na trwające wybory prezydenckie. W skład Karty wchodzi między innymi zapewnienie światłowodu w każdym polskim domu, sprzeciw przeciwko rozporządzeniom związanym z ACTA 2 oraz negacja podatku reprograficznego.

Andrzej Duda przedstawił założenia Karty Wolności w Sieci podczas wizyty w Sulęcinie.

Wolność, wolność i jeszcze raz wolność?

Prezydent podkreślał, że jedną z najbardziej palących kwestii, którym należy się przyjrzeć jest wolność w Internecie. Według Dudy nieakceptowalne jest cenzurowanie treści publikowanych w sieci według nieustalonych lub nieznanych kryteriów. Ponadto Andrzej Duda zabrał głos w temacie dostępności do Internetu w Polsce.

W ciągu 5 lat Internet dla każdego

Według zapewnień prezydenta RP, w ciągu najbliższych pięciu lat, każda osoba na terenie naszego kraju będzie miała dostęp do szybkiego, szerokopasmowego Internetu. Program Internetu dla każdego zakłada zarówno instalacje stacjonarne jak i sieć mobilną. Jak podkreślił Duda, pandemia w Polsce pokazała, że dostęp do Internetu jest niezwykle ważny, szczególnie w ujęciu zdalnej edukacji.

Duda sprzeciwi się opłacie reprograficznej?

Kolejnym aspektem, który porusza zapowiedziana Karta Wolności w Sieci zakłada sprzeciw przeciwko wprowadzeniu dodatkowych opłat za, np. smartfony. Temat opłat reprograficznych wzbudził wiele kontrowersji wśród polskiego społeczeństwa, pomysł na odnowienie zasad związanych z tym podatkiem zaproponował między innymi ZAiKS, a fundusze w ten sposób pozyskane miałyby zasilić artystów, którzy ze względu na pandemię odnieśli duże straty. Według Dudy zwiększenie cen za smartfony oraz oprogramowanie są nieuczciwą praktyką, z którą będzie zwalczać. Opłaty reprograficzne związane między innymi ze smartfonami obowiązują w większości państw europejskich.

Następny artykuł