Techgame.pl
Zdjęcie procesora na białym tle

Pixabay

Podkręcili taktowanie 14-letniego procesora do 8,36 GHz. Dziś ciężko je osiągnąć

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Intel Celeron D 347 pojawił się na rynku pod koniec 2006 roku. Producent zapewnił częstotliwość procesora na poziomie nieco ponad 3 GHz. Pasjonaci zwiększania możliwości sprzętowych uznali, że to stanowczo zbyt mało.

  • Za pomocą overclockingu można osiągnąć niesamowite efekty

  • Jednym z procesorów poddawanych przeróbkom jest stareńki Intel Celeron D 347

  • Domyślnie zegar leciwego Intela oferuje 3066 MHz

  • Zapaleńcy potrafią podbić osiągi do ponad 8000 MHz

Użytkownik strony HWBOT classic dla entuzjastów wyciskania ze sprzętu komputerowego ostatnich soków właśnie wskoczył na podium jednego z rankingów. IVANQU0208 zdołał podbić wydajność procesora sprzed 14 lat do robiących wrażenie 8 362 MHz.

Dawne procesory kryją niesamowite możliwości

Co ciekawe niesamowity wyczyn nie wystarczył do objęcia palmy pierwszeństwa wśród modernizujących Celerony D 347. Tutaj nadal króluje osobnik znany w sieci jako WYTIWX, który siedem lat temu był w stanie ustanowić obowiązujący do dziś rekord.

Wynik z 2013 roku wynosi 8516 MHz. Łącznie 7 osób w historii zadeklarowało i udowodniło społeczności osiągnięcie na wspomnianym procesorze ponad 8 GHz. Ogólnie udokumentowano 222 próby ulepszenia D 347.

Dwaj liderzy tabeli zastosowali przy swoich próbach chłodzenie ciekłym azotem. WYTIWX pracował na płycie głównej ASUS P5E3 Premium/WiFi-AP, natomiast IVANQU0208 użył P5E64 WS Professional.

Stare, a jare!

Obecny srebrny medalista przy testach obcował z Windowsem XP. Jako RAM posłużyły mu 2 GB pamięci DDR3. Obaj najskuteczniejsi majsterkowicze pochodzą z Chin. W czołówce są także przedstawiciele Rosji, Turcji i Łotwy. Na 39 miejscu znajdujemy Polaka.

Użytkownik bartx w 2009 roku dał radę podkręcić zegar do 7360 MHz. Rodak wykorzystał przy tym płytę ASUS P5B Deluxe oraz ciekły azot do obniżenia temperatury.

Intel Celeron D 347 trafił na rynek w ostatnim kwartale 2006 roku. W fabrycznej wersji to jednordzeniowy procesor o zegarze 3066 MHz. Jego moc to 86 W, a napięcia występują w granicach 1.25 V - 1.325 V.

Przekraczać granice technologiczne

Dlaczego cofać się aż o ponad dekadę, zamiast aktualnych, mocniejszych podzespołach? Z pewnością prestiż wyciśnięcia niemożliwego ze starej technologii mobilizuje ochotników do działania. Łatwiej też przeboleć ewentualne uszkodzenie tańszych części.

2006 był rokiem premiery takich tytułów jak The Elder Scrolls IV: Oblivion, Tomb Raider: Legenda, Heroes of Might and Magic V czy też pierwszego Prey'a. Gry te wymagały zazwyczaj procesorów w granicach 1-2 GHz, także nawet podstawowy Celeron D 347 był w sam raz i kilkukrotne podbicie do grania, przydałoby się dopiero po jakimś czasie.

Łukasz Kopciński

Redaktor portalu Techgame. Licencjat Zarządzania informacją, student Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej redagował między innymi w PC Centre. Dumny posiadacz gamingowego peceta, PlayStation 4 i New Nintendo 3DS. Ostatnio próbujący także nowego wymiaru grania za sprawą gogli PS VR.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >