Podkręcili taktowanie 14-letniego procesora do 8,36 GHz. Dziś ciężko je osiągnąć
Za pomocą overclockingu można osiągnąć niesamowite efekty
Jednym z procesorów poddawanych przeróbkom jest stareńki Intel Celeron D 347
Domyślnie zegar leciwego Intela oferuje 3066 MHz
Zapaleńcy potrafią podbić osiągi do ponad 8000 MHz
Użytkownik strony HWBOT classic dla entuzjastów wyciskania ze sprzętu komputerowego ostatnich soków właśnie wskoczył na podium jednego z rankingów. IVANQU0208 zdołał podbić wydajność procesora sprzed 14 lat do robiących wrażenie 8 362 MHz.
Dawne procesory kryją niesamowite możliwości
Co ciekawe niesamowity wyczyn nie wystarczył do objęcia palmy pierwszeństwa wśród modernizujących Celerony D 347. Tutaj nadal króluje osobnik znany w sieci jako WYTIWX, który siedem lat temu był w stanie ustanowić obowiązujący do dziś rekord.
Wynik z 2013 roku wynosi 8516 MHz. Łącznie 7 osób w historii zadeklarowało i udowodniło społeczności osiągnięcie na wspomnianym procesorze ponad 8 GHz. Ogólnie udokumentowano 222 próby ulepszenia D 347.
Dwaj liderzy tabeli zastosowali przy swoich próbach chłodzenie ciekłym azotem. WYTIWX pracował na płycie głównej ASUS P5E3 Premium/WiFi-AP, natomiast IVANQU0208 użył P5E64 WS Professional.
Stare, a jare!
Obecny srebrny medalista przy testach obcował z Windowsem XP. Jako RAM posłużyły mu 2 GB pamięci DDR3. Obaj najskuteczniejsi majsterkowicze pochodzą z Chin. W czołówce są także przedstawiciele Rosji, Turcji i Łotwy. Na 39 miejscu znajdujemy Polaka.
Użytkownik bartx w 2009 roku dał radę podkręcić zegar do 7360 MHz. Rodak wykorzystał przy tym płytę ASUS P5B Deluxe oraz ciekły azot do obniżenia temperatury.
Intel Celeron D 347 trafił na rynek w ostatnim kwartale 2006 roku. W fabrycznej wersji to jednordzeniowy procesor o zegarze 3066 MHz. Jego moc to 86 W, a napięcia występują w granicach 1.25 V - 1.325 V.
Przekraczać granice technologiczne
Dlaczego cofać się aż o ponad dekadę, zamiast aktualnych, mocniejszych podzespołach? Z pewnością prestiż wyciśnięcia niemożliwego ze starej technologii mobilizuje ochotników do działania. Łatwiej też przeboleć ewentualne uszkodzenie tańszych części.
2006 był rokiem premiery takich tytułów jak The Elder Scrolls IV: Oblivion, Tomb Raider: Legenda, Heroes of Might and Magic V czy też pierwszego Prey'a. Gry te wymagały zazwyczaj procesorów w granicach 1-2 GHz, także nawet podstawowy Celeron D 347 był w sam raz i kilkukrotne podbicie do grania, przydałoby się dopiero po jakimś czasie.