Techgame.pl
PS5

youtube/PlayStation/kadr z filmu

Sony rozpoczyna walkę z wiatrakami. Firma grozi pozwami sądowymi, chodzi o obudowy do PS5

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Niedawno internet został zalany przez modyfikowane różnokolorowe obudowy do konsoli PlayStation 5. Nie stanowiły one jednak oferty Sony, a producenta niezależnego. Japończykom nie spodobała się ta sytuacja i zagroziła pozwem sądowym.

Mniej więcej tydzień temu w internecie pojawiło się wiele wariantów obudowy do konsoli PlaySatation 5. Ktoś całkiem sprytnie zwęszył interes i zauważył, że wymiana "skóry" najnowszego produktu Sony jest banalnie prosta.

Sony walczy z "wiatrakami"

Obudowy od zewnętrznego producenta miały bardzo atrakcyjne ceny i sprzedaż ruszyła pełną parą. Pojawiły się różne warianty kolorowe, które trafiły do wielu klientów Sony. Wszak nie każdy chce mieć klasyczną białą obudowę, niektórzy chcą zwyczajnie "zaszaleć".

Szybko okazało się, że taka sytuacja nie odpowiada japońskiemu gigantowi. Najpierw firma skierowała pismo zmuszające brytyjskich twórców do zmiany swojej domeny (platestation5.com), ze względu na naruszeniu własności intelektualnej Sony.

Japończycy nie chcą konkurencji

Domena szybko przestała istnieć, lecz nie skłoniło to młodych przedsiębiorców do zamknięcia biznesu. Wręcz przeciwnie, firma zwyczajnie zmieniła nazwę na Customize My Plates. Producenci nowych "skórek" ruszyli z kolejną kampanią reklamową, zapewniając, że wszystkie obudowy dotrą do klientów, którzy zdecydowali się na zakup.

Twórcy designerskich obudów zapewnili, że zamówienia zostaną zrealizowane, a wysyłka nastąpi kilka dni po premierze najnowszej konsoli Sony.

Koniec Customize My Plates

Okazuje się, że Japończycy nie odpuszczają i zagrozili brytyjskim twórcom pozwem sądowym. Prawnicy Sony dotarli do pomysłowych biznesmenów i przedstawili sprawę jasno — Customize My Plates narusza prawa do patentu i własność intelektualną, związaną z projektem konsoli PlayStation 5.

Reakcja Sony szybko wpłynęła na wygląd brytyjskiej domeny internetowej, z której to zniknęły szybko informację na temat możliwości zakupu kolorowych paneli. Dodatkowo wszyscy niedoszli klienci, którzy zdecydowali się na zakup, otrzymają zwrot pieniędzy. Jak widać, Japończycy nie zamierzali się patyczkować i od samego początku dążyli do zamknięcia biznesu pomysłowych Brytyjczyków. 

Sony rozpoczęło walkę, której nie da się wygrać

Warto tu jednak zaznaczyć, że tego typu działania są w gruncie rzeczy walką z wiatrakami. Prawda jest taka, że światowy rynek wkrótce zostanie zalany chińskimi panelami do konsoli PlayStation 5, a jak wiadomo, prawo autorskie działa w tym kraju dosyć kiepsko. W rezultacie czy Sony tego chce, czy nie, użytkownicy ich konsoli będą mieli możliwość zakupu nieoryginalnej obudowy.

Prawdopodobnie Sony szybko pójdzie po rozum do głowy i zacznie produkcję własnych "skórek" do PlayStation 5. Jak wiadomo, ludzie lubią się wyróżniać na tle innych i gracze są skłonni wydać pokaźną sumę pieniędzy by ich konsola była "wyjątkowa". Dlatego też można się domyślać, że taśmowa produkcja paneli i kolorowych kontrolerów DualSense to tylko kwestia czasu.

Podobne artykuły

cod warzone

Gry

Streamer chce zapłacić twórcom CoD: Warzone 10 tysięcy dolarów za banowanie cheaterów

Czytaj więcej >
play at home

Gry

Darmowe gry od Sony. Gigant przeznacza miliony dolarów na pomoc

Czytaj więcej >
Team Fortress 2

Gry

Zmarł Rick May - głos Żołnierza z Team Fortress 2

Czytaj więcej >
valorant

Gry

Valorant powoduje spadki płynności w innych grach. Riot się tłumaczy

Czytaj więcej >
crysis

Gry

Crysis Remaster czy nowa część? Powstawanie gry niemal pewne

Czytaj więcej >
the pope

Gry

Polskie studio zapowiada kontrowersyjny tytuł. Symulator papieża już w wkrótce

Czytaj więcej >