Kobieta korzystająca z headsetu PlayStation VR i specjalnego kontrolera.
Źródło: flickr

Zaskakująca decyzja Sony. PS5 nie będzie wspierało ważnej technologii

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Listopada 2020

PS5 nie będzie wspierało technologii, która została wprowadzona na konsolach obecnej generacji, a więc PlayStation Virtual Reality (PSVR). Użytkownicy, którzy będą chcieli korzystać z tej technologii na PlayStation 5 będą musieli się trochę nagimnastykować.

Jak ustalił portal UploadVR, gry na PlayStation 5 nie będą wspierały technologii PSVR. Nie oznacza to jednak, że gracze mogą spakować headset VR do pudełka i o nim zapomnieć. Dzięki specjalnej przejściówce i wstecznej kompatybilności będą mogli bawić się w rozszerzonej rzeczywistości na PS5. Informacje te potwierdzają, że Sony pracuje nad kolejną generacją swoich gogli.

PS5 bez wirtualnej rzeczywistości?

Według ustaleń ekspertów z serwisu UploadVR, gracze, którzy będą chcieli skorzystać z funkcji wirtualnej rzeczywistości grając na PS5 w takie produkcje jak Hitman 3 lub No Man’s Sky będą mogli to zrobić, jednak wymagało to będzie małej gimnastyki i kombinowania. Przede wszystkim potrzebna im będzie specjalna przejściówka, która pozwoli na kontynuowanie zabawy w wirtualnej rzeczywistości z grami z PlayStation 4 na konsoli nowej generacji od Sony.

Co więcej, gry dedykowane na PS5 same w sobie nie będą wspierały technologii PSVR. Użytkownicy nowej konsoli będą więc zmuszeni do zakupu egzemplarza gry z PlayStation 4. Wtedy dzięki wyżej wspomnianej przejściówce i technologii wstecznej kompatybilności będą mogli skorzystać z headsetu VR od Sony na PS5. Trochę to skomplikowane, ale informacje te potwierdzają jedynie plotki, które w ubiegłych miesiącach narosły naokoło PSVR.

Sony pracuje nad nową generacją PSVR

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że Sony zarejestrowało prawa patentowe do urządzenia, które prawdopodobnie będzie nową generacją headsetu PlayStation VR. Wtedy nie było jednak wiadomo, jakie dokładnie plany mają Japończycy względem tego urządzenia. Wiemy, że nowy gadżet nie będzie miał swojej premiery wspólnie z pojawieniem się na rynku PS5, jednak już teraz możemy spodziewać się, że Sony wprowadzi nową generację PSVR “za kadencji” PlayStation 5.

Ta sytuacja rodzi kolejne pytania. Gracze zaczynają zastanawiać się, czy Sony będzie wymagało od nich zakupu gry w dwóch egzemplarzach (wersji na PS5 i PS4), czy da możliwość bezpłatnej “degradacji” gry na wersję poprzedniej generacji. Takie rozwiązanie byłoby z pewnością bardziej przyjazne użytkownikowi, wydaje się niestety też mniej realistyczne. Na oficjalne decyzje przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak już teraz wiadomo, że gry, które będą tworzone wyłącznie z myślą o PS5, nie będą wspierały headsetu VR, który działa z PlayStation 4. Gogle podzielą więc los kontrolera DualShock 4, który będzie obsługiwał na PS5 jedynie gry z konsoli poprzedniej generacji.

Premiera PS5 tuż-tuż

Po miesiącach oczekiwań, gracze w końcu się doczekali. 12 listopada odbędzie się oficjalna premiera konsoli nowej generacji od japońskiego Sony, a więc PS5. Tego dnia urządzenie trafi na rynek amerykański, kanadyjski i japoński. W Polsce miłośnicy PlayStation będą mogli odebrać swoją konsolę tydzień później, a więc 19 listopada.

Następny artykuł