Techgame.pl
PS5

Youtube/PlayStation/kadr z filmu

Sony nie ma praw do nazwy "PS5"? Absurdalna sytuacja, aż ciężko uwierzyć

11 Października 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Sony może mieć spore problemy z premierą PlayStation 5 w Indiach. Okazuje się, że nazwa PS5, została już tam zarezerwowana i to nie przez japońską firmę. Ogromna wpadka światowego giganta

Okazuje się, że nawet tak gigantyczna i doskonale rozpoznawalna firma jak japońskie Sony może popełnić błąd nowicjusza. Największe firmy świata rezerwują prawa do nazw swoich produktów na wiele lat przed premierą, aby nie pojawiły się żadne krytyczne problemy prawne. Dla przykładu w samej Japonii firma zarezerwowała znak towarowy PlayStation aż do numeru 10, czyli wybiegli około 20-25 lat do przodu. Nie zrobili tego jednak w Indiach, co może przynieść im gigantyczne straty finansowe. Okazuje się bowiem, że owym kraju prawa do nazwy PS5 nabył już ktoś inny, a Sony może szykować się na długotrwałą batalię sądową, lub niezwykle kosztowną ugodę.

Kuriozalna sytuacja w Indiach

Nie bez powodu, kiedy Sony zaprezentowało konsolę PlayStation 5 i podało datę premiery, nie uwzględniono Indii w planie harmonogramu sprzedaży. Spowodowało to rzecz jasna wściekłość wśród wielu fanów z tego kraju, którzy konsole będą musieli sprowadzać z innych zakątków świata, lub czekać, aż tak absurdalna sytuacja się wyjaśni.

Firma z Deli ubiegła japońskiego giganta

Jak wynika z dostępnych w internecie danych, znak towarowy PS5 został zarezerwowany w Indiach dnia 29 października 2019 roku. Firmą, która dokonała zgłoszenia, nie była jednak Sony, a Hitesh Aswanii z siebią w Deli. Trzy miesiące później Japończycy obudzili się z przysłowiową „ręką w nocniku” i postanowili również złożyć rezerwację na nazwę PS5. W efekcie mamy do czynienia z poważnym impasem prawnym, a spraw toczy się w indyjskim sądzie. Możemy tutaj stwierdzić z prawie 100-procentową pewnością, że Sony uzyska prawa do nazwy, aczkolwiek może to zająć jeszcze sporo czasu.

Premiera w Indiach opóźniona?

W tej chwili jednak, Japończycy nie mogą używać nazwy PS5 w Indiach, a oznacza to, że możliwość sprzedaży i reklamowania produktu w tym kraju jest niemożliwa. Warto tu również wspomnieć, że podobny problem na rynku indyjskim miała firma Asus, która całkowicie zrezygnowała z brandingu Zenfone w Indiach na skutek problemów z prawem do własnej marki. Co ciekawe, Sony zostało zapytane, czy planują zmienić nazwę swego produktu w Indiach, aby zapobiec katastrofie biznesowej."Dziękujemy za zwrócenie nam na to uwagi, jednak na tym etapie nie mamy żadnych komentarzy" - odpowiedział zwięźle rzecznik Sony w Indiach.

Prawdopodobnie konsola PlayStation 5 pojawi się w Indiach z opóźnieniem, co może wykorzystać sprytnie firma Microsoft, stawiając na wzmożoną sprzedaż Xbox Series X w tym kraju. Poczekamy, zobaczymy.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >