Returnal - screen z rozgrywki
Źródło: IGDB

Returnal na nowym gameplayu. Ekskluzywny tytuł na PS5 robi ogromne wrażenie

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
22 Grudnia 2020

Studio Housemarque Games ma na sobie konkretną presję dostarczenia na PlayStation 5 jednego z pierwszych wartościowych tytułów ekskluzywnych. Sony oczekuje tym razem gry AAA. Deweloperzy są znani z prostych, efektownych produkcji, ale tym razem wkraczają też na niezbadane tereny.

  • Returnal jest jednym z najbardziej interesujących projektów na PS5
  • Twórcy mają na koncie wiele gier, ale z takim rozmachem jeszcze się nie mierzyli
  • Reżyser Harry Krueger opowiedział o genezie oraz inspiracjach
  • W celu zapewnienia nowej jakości studio musiało zatrudnić osoby odpowiedzialne za opowieść

Reżyser gry Returnal w podcaście na kanale YouTube Housemarque Games wyjawił nieco kulis tworzenia gry. Cofnął się do samych początków projektu oraz odniósł do podobieństw i różnic między Returnal, a poprzednimi dziełami studia.

Fajerwerki rozświetlą ponury świat

Zamysł na stworzenie dzieła osadzonego w mrocznym science-fiction narodził się w 2016 roku. Reżyser przyznał się również do fascynacji podróżami w czasie, zatem jest to element, którego możemy się spodziewać w jakiejś formie.

Deweloperzy mogą być kojarzeni z typowo zręcznościowych gier sci-fi, w których dużo dzieje się na ekranie. Są światła, rozbłyski, lasery, którym towarzyszyć muszą równie efektowne eksplozje.

Często na podjęcie decyzji dostępne są ułamki sekund, więc na myślenie nie ma zbytnio czasu. Kosmiczna arcade'owość w najczystszej postaci.

W pewnym stopniu właśnie te elementy są przenoszone do nowego projektu. Tym razem akcja będzie ukazana z perspektywy trzeciej osoby.

Według twórców umieszczanie eksplozji odwołuje się do ludzkiej chęci ich oglądania. To nie jest sztuka dla sztuki, czy nawet demonstracja możliwości technicznych, a konkretny motyw wywołujący pozytywne odczucia u gracza.

Studio na nieznanych wodach

Jeżeli chodzi o różnice w porównaniu do dotychczasowej działalności autorów, najistotniejsza jest narracja. Spektakularnym doznaniom wizualnym towarzyszyć ma opowiedzenie przejmującej historii.

To coś zupełnie nowego dla Housemarque Games i potrzebowano nawet zatrudnić w tym celu kolejne osoby. Fabuła będzie zahaczała o klimat psychodeliczny. Gracz odbędzie podróż w niesamowite kosmiczne rejony, ale i w głąb niemniej zagadkowego ludzkiego umysłu.

Świadomym wyborem kreatywnym było także umieszczenie w głównej roli kobiety. Jest z nią związana pewnego rodzaju trauma, o której więcej dowiemy się po zapoznaniu z tytułem.

Premiera Returnal została wyznaczona na 19 marca 2021 roku. Gra jest dostępna w ramach zamówień przedsprzedażowych na PS Store. Pojawiła się w edycji standardowej (339 zł.) oraz specjalnej (389 zł.). Ta druga zapewni elektroniczne dobra w postaci ścieżki dźwiękowej, skafandrów, broni i przedmiotów.

Następny artykuł