Techgame.pl
Pszczoły plaster miodu

Unsplash

Szalony pomysł w Australii - dla pszczół powstaną ule ze sztuczną inteligencją. Mają ograniczyć pandemię warrozy

27 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Prawdziwa pandemia dotknęła ule na całym świecie. W wielu rejonach znaleziono dręcza pszczelego, czyli pasożyta, który przenosi poważne choroby i jest w stanie doprowadzić do zagłady całego ula. Australia na razie jest bezpieczna, jednak najnowsza

Dręcz pszczeli to prawdziwa menda - nie dość, że przenosi choroby na które sam nie choruje, to szybko rozprzestrzenia się po całym świecie.

Szkodnik jakich mało

Dręcz pszczeli, znany nieco bardziej złowieszczo jako "Varroa Destructor", jest roztoczem i naprawdę niebezpiecznym szkodnikiem. Ten niewielki robal żeruje na młodych i dorosłych pszczołach, wywołuje poważną chorobę - warrozę (składając jaja np. w czerwach pszczół) i przenosi bardzo dużo innych chorób, często dla pozytecznych owadów śmiertelnych. Same roztocza oczywiście na nie nie chorują. Od lat 60. na cały świat dręcze się roznoszą, doprowadzając do totalnej zagłady całego ula w ciągu zaledwie 2-3 lat. Lekarstwa na warrozę nie ma. 

Australijski pomysł na ochronę pszczół

Jest jednak miejsce, do którego dręcze jeszcze nie dotarły i jest to Australia. Kraj ten jednak bardzo boi się pandemii, która nie dość, że zaszkodziłaby pszczołom, miodom, pasiekom i ulom, mogłaby uszczuplić przychody z tego segmentu gospodarki aż o 70 milionów dolarów rocznie. Bega Cheese to tamtejsza firma spożywcza, która niedawno ruszyła z pierwszym produktem opartym na prawdziwym miodzie. Jej przedstawiciele jednak mają pomysł na pomoc pszczołom w obliczy niechybnego (ich zdaniem) zagrożenia. Firma bowiem zamierza... wybudować w całym kraju ule z zabezpieczeniami godnymi samego prezydenta. 

Ule z AI i kamerami

Purple Hive Project to projekt mający na celu stworzenie specjalnych uli wyposażonych w mikro-kamery 360 stopni i wytrenowaną sztuczną inteligencję, która w czasie rzeczywistym ma skanować wlatujące do ula pszczoły i donosić, gdy którakolwiek z nich będzie nosicielem dręcza pszczelego. Wszystko to zasilane ma być energią słoneczną. "To dla nas jasne, że musimy zainwestować w technologię i innowację, aby zapewnić przyszłość miododajnym pszczołom, australijskim pszczelarzom i całej agrokulturze" - powiedział dyrektor firmy Adam McNamara.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >