Techgame.pl > Gry > Graliście w Puszkę Pandory? Pierwsza polska gra doczeka się reedycji
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.03.2022 05:20

Graliście w Puszkę Pandory? Pierwsza polska gra doczeka się reedycji

Zdjęcie kasety z pierwszą polską grą komputerową
Youtube.com/PixelHeaven/Kadr z filmu
  • Ruszyła zbiórka na reedycję Puszki Pandory

  • Pierwsza polska gra komputerowa może powróci na kasetach i poprzez emulację PC

  • Obecnie zebrano połowę środków

  • Wspierający mogą wybierać upominki spośród licznych prezentów

Na platformie crowdfundingowej Wspieram.to trwa zbiórka na reedycję pierwszej polskiej gry komputerowej. Mowa o tekstowej Puszce Pandory autorstwa Mateusza “Borka” Borkowskiego.

Mateusz Borkowski po wypuszczeniu Puszki Pandory 

Twórca nie jest kojarzony jedynie z programistycznego projektu. Sławę w środowisku polskich graczy przyniosła mu działalności dziennikarska. Gra powstała w 1986 roku, a dwa lata później Borek zaczął pisać do Bajtka. Następnie pisał w Top Secret, Gamblerze i PIXELu. 

Mateusz Borkowski szczególnie znany jest z ratowania czasopisma Top Secret po rozpadzie redakcji, kiedy to właściwie w pojedynkę utrzymywał periodyk na rynku. W celu stworzenia sztucznego tłumu przyjął kilka innych ksywek, kreując iluzję większego zespołu stojącego za tekstami. 

Teraz redaktor wraca z prośbą o pomoc w wydaniu reedycji sentymentalnego projektu. Aby akcja powiodła się, zebranych musi zostać 45 tysięcy złotych. W przeciwnym razie projekt powrotu Puszki Pandory pójdzie do kosza.

Obecnie Borek minął połowę drogi do celu. W momencie pisania artykułu na koncie jest 23 648 złotych. Koniec zbiórki wyznaczony został na 10 stycznia 2021 roku. 

Jak to w zwyczaju takich akcji bywa, dla wspierających przewidziano najróżniejsze benefity, zależnie od kwoty pomocy. Ponadto dodatkowe progi z nagrodami mogą zostać uruchomione po przekroczeniu pożądanej kwoty.  

Zysk rosnący co najmniej do 85 tysięcy złotych będzie co każdych 10 tysięcy nagradzany nowym prezentem. 55 tysięcy zaowocuje specjalnie przygotowanymi naklejkami na laptopa, 65 tysięcy przyniesie drukowane wydania opowiadania “Głowa Kasandry” Marka Baranieckiego, 75 tysięcy to drukowane felietony autora gry z 6 lat pisania do PIXELa, wzbogacone o nie publikowane materiały. Przekroczenie 85 tysięcy oznacza otrzymanie przez wspierających PDF-ów archiwalnych wydań PIXELa od 1. do 65. numeru oraz specjalnego numeru Bajtka z roku 2016.

Wsparcie od piątaka do 3 tysięcy złotych 

Najbardziej wypasiony pakiet wyceniono na 3 tysiące złotych. Z trzech dostępnych początkowo rarytasów został jeden zestaw.  

Najbogatsza paczka zawiera komputer ZX Spectrum NEXT z opcjonalnymi podpisami twórcy sprzętu oraz gry. Znajduje się tutaj także najbardziej prestiżowe kolekcjonerskie wydanie Puszki Pandory na kasecie oraz emulacja na PC. Trójka najhojniejszych wspierających będzie miała też okazję zjeść kolację z redakcją PIXELa na koszt redakcji. 

Jeśli ktoś niekoniecznie chce rozbijać bank, dostępne są też liczne pakiety niższego szczebla. Za 5 złotych okazujemy symboliczne wsparcie, które może zostać wynagrodzone w postaci odnotowania imienia i nazwiska lub ksywy w drukowanych podziękowania.  

Najniższy próg, który zawiera grę, to jednak wpłata w wysokości 80 złotych. Takich pakietów łącznie przygotowano 999, a poza oficjalnymi podziękowaniami otrzymamy właśnie Puszkę Pandory na kasecie i w formie emulacji na PC

Dużo dobra znajdziemy w przedziale 100-150 złotych. W całości rozszedł się z kolei nakład wyceniony na 200 zł.

Dla każdego - fana Borka - coś dobrego 

Opcje 100-150zł. - w różnych konfiguracjach - zawierają wybrane spośród następujących przedmiotów: grę planszową Domek; gry komputerowe: Return of the Obra Dinn, Jetpack, Cathedral 3-D, Ritual: Crown of Horns, Serial Cleaner, Back to 1998, Detached Non VR, The Last Show of Mr Chardish, Crossroads Inn Anniversary Edition, Vampire: the Masquerade - Shadows of New York, Vampire: the Masquerade - Coteries of New York, Blair Witch, Darkwood, Zaginięcie Ethana Cartera, The USB Stick Found in the Grass w wersjach na Steam; drukowane ksiązki: Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny i Tworzyć gry; płyty CD z muzyką; płócienną mapę A3 z gry Puszka Pandory; bransoletkę i scyzoryk. 

Jest więc w czym wybierać i jeżeli ktoś chce pomóc Marcinowi Borkowskiemu, to z pewnością będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Finansowego wsparcia można udzielić twórcy gry pod tym adresem.

Tagi: Polska
Powiązane