Techgame.pl
Procesor Mediatek

http://i.mediatek.com/

Qualcomm już nie króluje na rynku procesorów. Przegonił go MediaTek

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Opublikowano badania dotyczące produkcji procesorów w przedostatnim kwartale 2020 roku. Chociaż zmiany u konkretnych firm nie są duże, to wystarczyły, aby zmienił się rynkowy lider. Qualcomm tym razem musiał uznać wyższość MediaTek.

  • Nie znamy jeszcze wyników za ostatni kwartał, ale można zgadywać postanowienie noworoczne Qualcommu

  • Możliwe, że dotychczasowy lider skończy 2020 rok na drugiej pozycji

  • Pozostali nadal nie mogą przebić się do czołówki, Samsung wręcz zwiększył stratę do prowadzącej dwójki

2020 rok zamieszał w wielu dziedzinach życia. Przez pandemię czy nie, na rynku telefonów mobilnych również doszło do pewnych przetasowań.

Rynek mobilny nie znosi próżni

Jakiś czas temu przedsiębiorstwo Gartner ujawniło dane na temat sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale bieżącego roku. Według raportu Apple zostało zepchnięte z podium, a jego miejsce zajęło Xiaomi.

Była to największa sensacja tych wyników. Samsung stabilnie utrzymuje się na pierwszym miejscu, a Huawei, które boryka się ze spadkami, wciąż jest za plecami koreańskiego giganta.

Należy jeszcze dodać, iż Apple nie miało w tym czasie tendencji spadkowej wśród spieniężonych egzemplarzy. Zamiana miejsc była spowodowana znaczną poprawą u Xiaomi.

MediaTek o pół długości procesora przed konkurencją

Teraz otrzymaliśmy inne statystyki, które prześwietlają poczynania producentów procesorów do urządzeń mobilnych. Tym razem badania przeprowadziły Counterpoint Research.

Według danych Counterpoint największy udział w trzecim kwartale 2020 roku na rynku posiadał MediaTek. Było to 31%, które dawało nieznaczną przewagę nad Qualcommem, dysponującym 29%. W Q3 2020 roku miało się sprzedać ponad 100 milionów telefonów z procesorami MediaTek.

Peleton pozostaje daleko w tyle, niezwykle zgodnie dzieląc między znajdującą się w nim trójkę firm po 12% tortu. Łącznie 36% przypadło zatem Apple, Samsungowi oraz HiSilicon.

W całym tym towarzystwie najskromniej wypada Unisoc ze swoimi czterema procentami. Dostarcza on podzespoły między innymi do modeli Hisense.

Niewtajemniczonym więcej powie odniesienie ostatnich ogłoszeń z tymi sprzed roku. W analogicznym okresie Qualcomm wyprzedzał MediaTek, a Samsung radził sobie nieco lepiej za ich plecami.

W trzecim kwartale 2019 roku Qualcomm dysponował tegorocznymi notowaniami największego rywala, czyli 31%. MediaTek natomiast był istotnie słabszy, bo miał 26%.

Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zniwelowano różnicę i jeszcze wyrobiono pewną przewagę nad Qualcommem. Samsung z kolei znajdował się wtedy samodzielnie na najniższym stopniu podium (16%).

Wyniki te pokazują, że obyło się bez wielkiego trzęsienia ziemi. Procenty wahały się o kilka punktów niżej lub wyżej u poszczególnych producentów. Zmiany są jednak na tyle duże, iż układ sił przekształcił się, a sukces w mediach ogłosić może MediaTek.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >