Techgame.pl
raty

Pxfuel

Zablokują ci telefon, jeżeli nie spłacasz za niego rat. Kontrowersyjne narzędzie Google

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Nowe narzędzie Google może okazać się niezwykle problematyczne dla wszystkich, którzy nie zamierzają spłacać telefonu na raty w terminie. Zapewni ono zdalną możliwość wyłączenia niektórych funkcji urządzenia, zmuszając posiadacza do zapłacen

To dość nowatorskie, choć niektórzy operatorzy nawet i w naszym kraju zaczęli korzystać z podobnych narzędzi. Google zapewnia, że dla każdego, kto nie zamierza spłacać rat za swoje urządzenie przenośne, mają niemiłą niespodziankę. 

Smartfon na raty, pomyśl dwa razy

Jak w zasadzie przy każdym innym sprzęcie z kategorii elektroniki użytkowej, warto zastanowić się dwa razy nim zdecydujemy się na wzięcie telefonu na raty. To w końcu dość poważne zobowiązanie, na które niestety nie stać wszystkich. 

Często bowiem zdarza się sytuacja, w której po wzięciu danego sprzęty na raty, okazuje się, że wcale klienta na ich spłacanie nie stać. Oczywiście potrącane są wtedy odsetki, które mają być tutaj narzędziem doprowadzającym nas do porządku. W polskim prawie niespłacanie kredytu wiąże się także z choćby wpisaniem do BIK, co znacznie utrudnia naszą przyszłą zdolność kredytową. 

Jakkolwiek jednak by nie mówić, urządzenia elektroniczne na raty są dość popularne, szczególnie w sytuacjach, gdy na teraz potrzebujemy nowe urządzenia, a nas nie do końca stać aby zapłacić pełną kwotę. Google szykuje rozwiązanie, które ma pomóc operatorom w egzekwowaniu takich płatności. 

Orange i Play w Polsce

No to przecież cóż po odsetkach, skoro ktoś nie ma fizycznej możliwości spłaty kredytu albo bardzo się przed tym broni? Google pomyślało o tym samym i zdecydowało się na stworzenie narzędzia zdolnego do zablokowania części funkcji urządzeń, dopóki zaległe raty nie zostaną uregulowane. 

Nie ukrywajmy, że brzmi to dość kontrowersyjnie, szczególnie, że pojawia się tu pytanie - czy operator faktycznie powinien mieć dostęp do naszego urządzenia i możliwość ingerencji w nie nawet w tak skrajnych sytuacjach? W pewien sposób to mimo wszystko nasze urządzenie. 

Co ciekawe, w Polsce już wcześniej Orange i Play ogłosili, że zamierzają blokować telefony jeżeli nie będą spłacane raty towarzyszące umowie abonamentowej. Są to z pewnością złe wiadomości dla niektórych klientów i, przede wszystkim, oszustów, gdyż to w nich zapewne wycelowane jest przede wszystkim nowe narzędzie. 

Google zablokuje Ci telefon

Google stworzyło bowiem aplikację "Device Lock Controller", która pojawia się na rynku już wcześniej, jednak dopiero teraz zrobiło się o niej głośniej, a to za sprawą bardziej szczegółowych informacji. Narzędzie to zostało stworzone w celu umożliwienia podmiotom udzielającym umów kredytowych czy pożyczek na zdalne zarządzanie niektórymi funkcjami urządzeń. 

"Device Lock Controller umożliwia zarządzanie urządzeniami dla dostawców kredytów. Twój dostawca może zdalnie ograniczyć dostęp do Twojego urządzenia, jeśli nie dokonasz płatności. Jeśli Twoje urządzenie jest objęte ograniczeniami, podstawowe funkcje, takie jak połączenia alarmowe i dostęp do ustawień, będą nadal dostępne" - widnieje w opisie aplikacji. 

Nie wiemy niestety, czy aplikacja będzie firmowo zainstalowana na urządzeniach, czy sam użytkownik będzie to tego zmuszany. Serwis XDA zapytał się Google o szczegóły tego rozwiązania. Gigant wyjaśnił, że kenijska firma Safaricom już korzysta z tego rozwiązania. Oto, jak działa u nich: czwartego dnia po braku płatności firma ogranicza dostęp do podstawowych narzędzi, siódmego dnia wyłącza funkcje SMS i połączenia wychodzące, zaś po zwłoce rzędu 30 dni klient trafia na czarną listę i przeprowadzane jest wobec niego dochodzenie.

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >