Elektrownia atomowa, pole.
Źródło: Pixabay

Antoni Macierewicz powiedział, gdzie powstanie polska elektrownia atomowa. Rząd milczy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
3 Grudnia 2020

Antonii Macierewicz przekazał za pomocą Twittera gdzie polskie władze planują budowę pierwszej w pełni funkcjonalnej elektrowni atomowej na terenie naszego kraju. Jak na razie rząd nie potwierdził rewolucyjnych doniesień marszałka seniora na sejm IX kadencji.

 • Polska prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat elektrowni atomowej.
 • Antoni Macierewicz poinformował, gdzie ma stanąć elektrownia.
 • Rząd nie dotychczas nie skomentował słów byłego ministra obrony narodowej.

Informację o lokalizacji pierwszej w Polsce, w pełni działającej, elektrowni atomowej, Antoni Macierewicz przekazał we wtorek. Jest to dzień, w którym zazwyczaj odbywa się posiedzenie rządu. Jak donosi portal Money.pl, w oficjalnej rozpisce Rady Ministrów nie ma jednak informacji na ten temat.

Nowe informacje na temat GTA VI. Rockstar Games stawia na fabułęNowe informacje na temat GTA VI. Rockstar Games stawia na fabułęCzytaj dalej

Wstępne lokalizacje są znane, rząd nie podał konkretów

W październiku polski rząd przyjął aktualizację "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ), z którego wynika, że pod względem miejsca stawiania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce branych jest pod uwagę kilka lokalizacji.

W dokumencie, w pierwszej kolejności, wymienione zostały takie miejscowości jak: Lubiatowo-Kopalino, Żarnowiec. Jeżeli te dwie lokalizacje nie spełnią wymogów, to rozpatrywany miał być również Bełchatów i Pątnów. W dwóch ostatnich przypadkach mowa o terenach, na których działają obecnie elektrownie systemowe.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Ratownicy medyczni z niesamowitą aplikacją. Dzięki niej dojazd do pacjenta znacząco się skróciRatownicy medyczni z niesamowitą aplikacją. Dzięki niej dojazd do pacjenta znacząco się skróciCzytaj dalej

Gdzie powinna stanąć elektrownia atomowa?

Tereny, na których obecnie funkcjonują działające elektrownie opierające się o paliwo kopalniane są sugerowane przez ekspertów jako najlepsze miejsca do stawiania infrastruktury atomowej. Przemawia za tym kilka argumentów. Przede wszystkim w Bełchatowie i Pątnowie do wytwarzania prądu elektrycznego wykorzystywany jest węgiel brunatny, od którego powoli Polska będzie odchodziła.

Kolejnym ważnym argumentem jest fakt, że na terenach tych elektrowni istnieje już infrastruktura energetyczna, która ułatwi tworzenie elektrowni atomowej. Eksperci uważają, że przekształcenie tych placówek na elektrownie jądrowe będzie łatwiejszym i tańszym przedsięwzięciem.

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnegoChiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnegoCzytaj dalej

Antoni Macierewicz zdradził, gdzie powstanie elektrownia

Na Twitterze Antoniego Macierewicza, który obecnie pełni funkcję marszałka seniora na sejm IX kadencji (wybrany na tę pozycję przez prezydenta Polski, Andrzeja Dudę, w listopadzie 2019 roku), pojawił się dosyć zaskakujący wpis, który zdradza, gdzie powstanie elektrownia atomowa w Polsce.

“Dzięki naszym staraniom rząd podjął uchwałę, że do 2043 powstanie bełchatowska elektrownia jądrowa, która zapewni stabilność w regionie i zatrudnienie! Słowa uznania dla ministra Piotra Naimskiego za jego rolę w tym projekcie” - napisał na swoim oficjalnym koncie Macierewicz.

Resort klimatu podkreśla, że miejsce nie zostało jeszcze wybrane, a żeby tego było mało, władze uważają, że elektrownia powstanie w jednej z lokalizacji nadmorskich. Na czoło wyścigu wysuwa się więc Lubiatowo-Kopalino. Według oficjalnego harmonogramu projektu jądrowego, oficjalny wybór lokalizacji ma jednak nastąpić dopiero w 2022 roku. Budowa miałaby ruszyć w 2026 roku, a uruchomienie pierwszego reaktora miałoby nastąpić w 2033 roku.

Tweet Antoniego Macierewicza odnośnie budowy elektrowni atomowej.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  1. Społeczność PlayStation wybrała najlepsze gry roku. Dominacja jednego tytułu
  2. Poznaliśmy cząsteczkę roku. Duży wkład polskich naukowców
  3. Lot samolotem w wirtualnej rzeczywistości. Microsoft Flight Simulator wchodzi na nowy poziom
  4. Następny artykuł