AirCar wzbija się w powietrze. Słowacki samochód, który w 3 minuty zamienia się w samolot. Tytuł: KleinVision Flying Car takes maiden flight
Źródło: YouTube/KleinVision

Samochód, który w trzy minuty zamienia się w samolot. Tak wygląda transport przyszłości

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Października 2020

Futurystyczne wizje przyszłości coraz odważniej wkraczają w nasze czasy. Na Słowacji zaprezentowano właśnie niezwykle ciekawy pojazd, który może służyć zarówno jako samochód, jak i samolot. Podczas testów AirCar wzniósł się na niebagatelną wysokość ponad 450 metrów.

Według twórców tego niezwykłego pojazdu, AirCar jest w stanie zmienić się z samochodu w samolot poniżej trzech minut. W ostatnim czasie zaprezentowano możliwości tego niezwykłego urządzenia. Testy uwieczniono na nagraniu.

Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?Czytaj dalej

Słowacki samochód, który lata

AirCar to dziecko słowackiej firmy KleinVision, która została założona przez profesora Stefana Kleina. Mężczyzna po 20 latach marzeń i ciężkiej pracy nad swoim prototypem w końcu stworzył swój pojazd, który jest w stanie poruszać się po drogach oraz w powietrzu. We wrześniu ubiegłego roku AirCar przeszedł pierwsze poważne testy na lotnisku przy miejscowości Nitra.

Stworzenie latającego samochodu nie jest dziełem przypadku. Stefan Klein od małego fascynował się przestworzami. Wraz ze swoim bratem założył nawet charterową linię lotniczą AirExplore, w której sam wylatał dotychczas ponad 1200 godzin na maszynach silnikowych i ponad 3000 godzin na szybowcach. Mężczyzna był również pilotem podczas dziewiczego lotu AirCar.

Mężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał sięMężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał sięCzytaj dalej

Prywatny lot do pracy już niedługo?

Chociaż KleinVision nie zdradziło jeszcze ceny swojego niezwykłego wynalazku, to zarząd twierdzi, że ich latający samochód będzie mógł trafić na drogi (i niebo) nawet w 2021 roku. Twórcy zadbali o to, by każdy zainteresowany pojazdem przyszłości znalazł odpowiednią dla siebie wersję. Oprócz różnych opcji silnikowych, AirCar ma być dostępny w wersji bardziej kompaktowej, a więc dwuosobowej. Będzie on również dostępny w bardziej rodzinnej wersji z czterema siedzeniami.

Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby dobrze odnajdywał się zarówno na drodze, jak i, co oczywiste, w powietrzu. Posiada więc rozkładane skrzydła i sprytnie wkomponowany “ogon”, który zapewnia stabilność podczas wzbijania się w powietrze i samego lotu. Projekt AirCar’a skomentował doktor Branko Sarh, który pełni funkcję starszego eksperta technicznego w Boeingu. Według niego, projekt samochodu, który w oka mgnieniu może zamienić się w samolot jest niezwykle imponujący. Co więcej pojazd jest bardzo przestronny w środku, co zapewnia dodatkowy komfort dla podróżujących.

Zjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowyZjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowyCzytaj dalej

KleinVision zapowiedziało, że firma obecnie pracuje nad zebraniem wszystkich niezbędnych certyfikatów i pozwoleń wymaganych przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency). Słowacy przewidują, że zajmie im to maksymalnie pół roku i w tym czasie do dystrybucji będzie gotowy model AirCar z 300-konnym silnikiem ADEPT.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważne ogłoszenie GIF. Popularny produkt wycofany z aptek
  2. 2 czubate łyżki dodane do masy zupełnie zmieniają smak. Kotlety mielone jeszcze nigdy nie były równie pyszne
  3. Mężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał się
  4. Tajemnicze światła na niebie. Tysiące Hawajczyków aż osłupiało. Czy widzieli UFO?
  5. Zjawisko, które nie pojawiało się od dekad. Księżyc w Halloween będzie wyjątkowy
  6. Ogromny pies berneński co noc zakrada się do pokoiku dziecka. Rodzice pokazali nagranie

Następny artykuł