Techgame.pl
AirCar wzbija się w powietrze. Słowacki samochód, który w 3 minuty zamienia się w samolot. Tytuł: KleinVision Flying Car takes maiden flight

YouTube/KleinVision

Samochód, który w trzy minuty zamienia się w samolot. Tak wygląda transport przyszłości

30 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Futurystyczne wizje przyszłości coraz odważniej wkraczają w nasze czasy. Na Słowacji zaprezentowano właśnie niezwykle ciekawy pojazd, który może służyć zarówno jako samochód, jak i samolot. Podczas testów AirCar wzniósł

Według twórców tego niezwykłego pojazdu, AirCar jest w stanie zmienić się z samochodu w samolot poniżej trzech minut. W ostatnim czasie zaprezentowano możliwości tego niezwykłego urządzenia. Testy uwieczniono na nagraniu.

Słowacki samochód, który lata

AirCar to dziecko słowackiej firmy KleinVision, która została założona przez profesora Stefana Kleina. Mężczyzna po 20 latach marzeń i ciężkiej pracy nad swoim prototypem w końcu stworzył swój pojazd, który jest w stanie poruszać się po drogach oraz w powietrzu. We wrześniu ubiegłego roku AirCar przeszedł pierwsze poważne testy na lotnisku przy miejscowości Nitra.

Stworzenie latającego samochodu nie jest dziełem przypadku. Stefan Klein od małego fascynował się przestworzami. Wraz ze swoim bratem założył nawet charterową linię lotniczą AirExplore, w której sam wylatał dotychczas ponad 1200 godzin na maszynach silnikowych i ponad 3000 godzin na szybowcach. Mężczyzna był również pilotem podczas dziewiczego lotu AirCar.

Prywatny lot do pracy już niedługo?

Chociaż KleinVision nie zdradziło jeszcze ceny swojego niezwykłego wynalazku, to zarząd twierdzi, że ich latający samochód będzie mógł trafić na drogi (i niebo) nawet w 2021 roku. Twórcy zadbali o to, by każdy zainteresowany pojazdem przyszłości znalazł odpowiednią dla siebie wersję. Oprócz różnych opcji silnikowych, AirCar ma być dostępny w wersji bardziej kompaktowej, a więc dwuosobowej. Będzie on również dostępny w bardziej rodzinnej wersji z czterema siedzeniami.

Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby dobrze odnajdywał się zarówno na drodze, jak i, co oczywiste, w powietrzu. Posiada więc rozkładane skrzydła i sprytnie wkomponowany “ogon”, który zapewnia stabilność podczas wzbijania się w powietrze i samego lotu. Projekt AirCar’a skomentował doktor Branko Sarh, który pełni funkcję starszego eksperta technicznego w Boeingu. Według niego, projekt samochodu, który w oka mgnieniu może zamienić się w samolot jest niezwykle imponujący. Co więcej pojazd jest bardzo przestronny w środku, co zapewnia dodatkowy komfort dla podróżujących.

KleinVision zapowiedziało, że firma obecnie pracuje nad zebraniem wszystkich niezbędnych certyfikatów i pozwoleń wymaganych przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency). Słowacy przewidują, że zajmie im to maksymalnie pół roku i w tym czasie do dystrybucji będzie gotowy model AirCar z 300-konnym silnikiem ADEPT.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >