Techgame.pl
Model samolotu Flying-V na pasie startowym

KLM

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny

7 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Flying-V to projekt samolotu, który w przyszłości może stać się standardem lotów pasażerskich na świecie. Za projekt odpowiadają linie lotnicze KLM oraz holenderska Politechnika Delft.

Dzięki połączonym pracom naukowców z holenderskiej politechniki oraz ekspertów z linii lotniczych KLM, niedawno odbył się pierwszy lot modelu testowego futurystycznego samolotu Flying-V. Przyszłość przemysłu lotniczego jest wyciągnięta wprost z filmów science fiction.

Przemysł lotniczy rozwija skrzydła

Główne przedsiębiorstwa zajmujące się lotnictwem (w tym Amerykańska Agencja Kosmiczna) pracują w pocie czoła nad usprawnieniem przemysłu lotniczego. Główny nacisk kładziony jest na stworzenie samolotów, które w przyszłości będą w mniejszym stopniu obciążały środowisko i nie będą w tak dużym stopniu dokładały się do produkcji dwutlenku węgla w atmosferze. Jednym z bardziej futurystycznych projektów jest samolot Flying-V, którego pierwsza prezentacja odbyła się jeszcze w 2019 roku.

Samolot przyszłości jak z Gwiezdnych Wojen

Flying-V został po raz pierwszy zaprezentowany jesienią ubiegłego roku. KLM pokazało wtedy światu niewielki model długodystansowego samolotu pasażerskiego, który wyglądem przypomina statki kosmiczne z Gwiezdnych Wojen. Samolot nie posiada klasycznego kadłuba, Jego budowa składa się z dwóch skrzydeł złączonych u podstawy tworząc charakterystyczny kształt litery V.

Działający model futurystycznego samolotu

Na typowo marketingowych prezentacjach nierealnych wizji artystycznych jednak się nie skończyło i KLM właśnie zaprezentowało działający model samolotu Flying-V. Model mierzy 2,76 m długości, 3,06 m rozpiętości skrzydeł i waży 22,5 kilograma. Zarówno miniaturowy model pokazowy z ubiegłego roku, jak i nowszy, większy model były intensywnie testowane w tunelu aerodynamicznym, teraz przyszedł czas na najważniejszy sprawdzian – w powietrzu.  Dziewiczy lot Flying-V odbył się na terenie niemieckiej bazy lotniczej i zakończył się pełnym sukcesem. Inżynierowie zebrali dane, które pozwolą im kontynuować prace nad futurystycznym samolotem. Kolejnym poważnym zadaniem, z którym zmierzą się konstruktorzy, to opracowanie skutecznego napędu, który jest kluczowym elementem tego niezwykłego projektu.

Samolot przyszłości to oddech ulgi dla klimatu

Flying-V ma być maszyną przyjazną dla klimatu. Jego główna koncepcja bazuje na jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów, które są w użyciu, a więc Airbusie A350. Flying-V będzie posiadał taką samą rozpiętość skrzydeł, co wspomniana maszyna europejskiego producenta samolotów, będzie jednak od niego krótsza, dzięki czemu będzie on mógł korzystać z obecnie istniejącej infrastruktury lotnisk. Samolot przyszłości na swój pokład przyjmie do 314 pasażerów. Dzięki aerodynamicznego kształtowi i mniejszej wadze samolot ograniczy zużycie paliwa nawet o 20 procent. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z pierwszych powietrznych testów samolotu przyszłości - Flying-V.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >