Model samolotu Flying-V na pasie startowym
Źródło: KLM

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
7 Września 2020

Flying-V to projekt samolotu, który w przyszłości może stać się standardem lotów pasażerskich na świecie. Za projekt odpowiadają linie lotnicze KLM oraz holenderska Politechnika Delft.

Dzięki połączonym pracom naukowców z holenderskiej politechniki oraz ekspertów z linii lotniczych KLM, niedawno odbył się pierwszy lot modelu testowego futurystycznego samolotu Flying-V. Przyszłość przemysłu lotniczego jest wyciągnięta wprost z filmów science fiction.

Przemysł lotniczy rozwija skrzydła

Główne przedsiębiorstwa zajmujące się lotnictwem (w tym Amerykańska Agencja Kosmiczna) pracują w pocie czoła nad usprawnieniem przemysłu lotniczego. Główny nacisk kładziony jest na stworzenie samolotów, które w przyszłości będą w mniejszym stopniu obciążały środowisko i nie będą w tak dużym stopniu dokładały się do produkcji dwutlenku węgla w atmosferze. Jednym z bardziej futurystycznych projektów jest samolot Flying-V, którego pierwsza prezentacja odbyła się jeszcze w 2019 roku.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Samolot przyszłości jak z Gwiezdnych Wojen

Flying-V został po raz pierwszy zaprezentowany jesienią ubiegłego roku. KLM pokazało wtedy światu niewielki model długodystansowego samolotu pasażerskiego, który wyglądem przypomina statki kosmiczne z Gwiezdnych Wojen. Samolot nie posiada klasycznego kadłuba, Jego budowa składa się z dwóch skrzydeł złączonych u podstawy tworząc charakterystyczny kształt litery V.

Działający model futurystycznego samolotu

Na typowo marketingowych prezentacjach nierealnych wizji artystycznych jednak się nie skończyło i KLM właśnie zaprezentowało działający model samolotu Flying-V. Model mierzy 2,76 m długości, 3,06 m rozpiętości skrzydeł i waży 22,5 kilograma. Zarówno miniaturowy model pokazowy z ubiegłego roku, jak i nowszy, większy model były intensywnie testowane w tunelu aerodynamicznym, teraz przyszedł czas na najważniejszy sprawdzian – w powietrzu.
Dziewiczy lot Flying-V odbył się na terenie niemieckiej bazy lotniczej i zakończył się pełnym sukcesem. Inżynierowie zebrali dane, które pozwolą im kontynuować prace nad futurystycznym samolotem. Kolejnym poważnym zadaniem, z którym zmierzą się konstruktorzy, to opracowanie skutecznego napędu, który jest kluczowym elementem tego niezwykłego projektu.

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościNaukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościCzytaj dalej

Samolot przyszłości to oddech ulgi dla klimatu

Flying-V ma być maszyną przyjazną dla klimatu. Jego główna koncepcja bazuje na jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samolotów, które są w użyciu, a więc Airbusie A350. Flying-V będzie posiadał taką samą rozpiętość skrzydeł, co wspomniana maszyna europejskiego producenta samolotów, będzie jednak od niego krótsza, dzięki czemu będzie on mógł korzystać z obecnie istniejącej infrastruktury lotnisk. Samolot przyszłości na swój pokład przyjmie do 314 pasażerów. Dzięki aerodynamicznego kształtowi i mniejszej wadze samolot ograniczy zużycie paliwa nawet o 20 procent. Poniżej możecie zobaczyć nagranie z pierwszych powietrznych testów samolotu przyszłości - Flying-V.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psychotest: Zwierzę, które pierwsze zobaczysz na obrazku zdradzi, czym przejmujesz się w życiu najbardziej. Czas poznać prawdę
  2. Rosół możesz przechowywać nawet przez pół roku, wystarczy wykonać prosty trick, który niezwykle wpływa na jego trwałość
  3. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  4. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  5. Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny
  6. "Jesteśmy już na innym etapie epidemii". Wiceszef MZ komentuje sytuację w Polsce i mówi, co dalej

Następny artykuł