Techgame.pl > Technologie > Musiałeś ponownie dostroić telewizor? Ma to związek z siecią 5G
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:26

Musiałeś ponownie dostroić telewizor? Ma to związek z siecią 5G

maszt sieci 5G
flickr

Sieć 5G w Polsce jest aktualnie wdrażana. Niesie to za sobą zmiany dotyczące m.in. częstotliwości na której odbierają nasze telewizory.

Zmiana pasma przenoszenia w związku z 5G

Wdrażanie technologii opierającej się na sieci 5G jest procesem czasochłonnym i nieco skomplikowanym. Na ten moment coraz większa liczba operatorów zaczyna wprowadzać do swojej ofertu usługi bazująće na 5G - do tej pory z dobrodziejstw najnowszej generacji korzysta Orange, Plus i Play. Dokładnie o tym pisaliśmy w tym miejscu. Warto jednak pamiętać, że wprowadzanie rozwiązań 5G może mocno oddziaływać na inne technologie - w tym telewizję naziemną. Jeżeli po ostatniej nocy telewizor zmusił cię do ponownego, ręcznego wyszukania kanałów, ma to związek właśnie z procesem wdrażania technologii 5G. 

Refarming

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, jedna z częstotliwości mająca służyć do przenoszenia pasma sygnału 5G to 700 MHz. Kraje zobowiązane są zwolnić te pasma, jeżeli są zajęte przez innego rodzaju sygnały. Tak się składa, że w Polsce z 700 MHz korzysta właśnie telewizja naziemna. Wymusiło to zmianę pasma jej przenoszenia na niższe, tj. przeprowadzenie procesu refarmingu. Teraz jej częstotliwość to 470 - 694 MHz. Decyzja w sprawie zwolnienia pasma 700 MHz zapadła już w czerwcu i wydał ją Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jesto to drugi etap przenoszenia pasma - pierwszy dotyczył jednak wyłącznie Białogardu i Koszalina. 

Zakończenie procesu refarmingu

Powyższa mapka (opracowana przez jednego z operatorów sygnału naziemnego, Emitel) pokazuje regiony, w których zmianie uległa częstotliwość sygnału telewizyjnego. Kiedy trzeci etap refarmingu? Zgodnie z informacjami zaplanowany on jest na 4 i 6 czerwca. Zakończenie tego procesu nastąpić ma zaś najpóźniej 30 czerwca. Warto tu zaznaczyć, że większość nowoczesnych telewizorów sama dostraja odbierany sygnał, więc wiele osób zmian może nawet w ogóle nie zauważyć. "Siła sygnału i ewentualne zakłócenia oraz związana z tym jakość obrazu uzależnione są od lokalizacji i parametrów technicznych zastosowanych urządzeń nadawczych.Kwestie projektu sieci nadawczej i jej wykonania pozostają w wyłącznej właściwości nadawcy i operatora technicznego wybranego przez nadawcę. Niemniej, na podstawie wykonanych analiz przewidujemy, że zasięg emisji nie zmniejszy się (może nawet być większy od dotychczasowego, na co wpływ ma niższy nominał częstotliwości)" - informuje Rzecznik UKE cytowany przez Komputer Świat.

Powiązane