Konsumenci chcą dostępu do 5G. Badania są jednoznaczne
Świadomość korzyści i wpływu 5G na cały świat jest niestety nadal bardzo niska. Ci, którzy interesują się tematem, są jednak bardzo optymistycznie nastawieni do wdrażania nowej generacji sieci.
Ludzie chcą 5G?
Nokia przeprowadziła badania dotyczące sieci 5G na reprezentatywnej grupie 3 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Sama ankieta odbyła się jeszcze przed pandemią COVID-19, co zapewne w pewnym stopniu wpływa na jej wyniki. Badani wyrażają zaskakująco wysokie chęci na korzystanie z nowego rozwiązania. Największą atrakcją wprowadzanej 5G ma być bezprzewodowy dostęp do stacjonarnego i szybkiego internetu.
Szybszy internet i brak kabli
76 procent badanych uznało, że w kwestii wszelkich płynących z sieci 5G atrakcji, najciekawszą wydaje się bezprzewodowy i szybki internet. Wyrażają oni chęć na zastąpienie aktualnie używanego internetu kablowego internetem bezprzewodowym, jednak wyłącznie, gdy ten będzie oferowany w porównywalnej cenie i w podobnej szybkości. 41 procent badanych wyjaśnia, że ma dostęp do wyłącznie jednego operatora i pojawiają się ogromne problemy przy chęci jego zmiany. Inny wynik również może zaskoczyć - ponad połowa ankietowanych właścicieli smartfonów zamierza zmienić dostawcę, jeżeli ten w ciągu pół roku nie wprowadzi do oferty rozwiązań 5G.
Edukacja o 5G kluczem do sukcesu
Do tej pory rządy i różne organizacje próbują realizować kampanie mające uświadamiać ludzi o korzyściach płynących z sieci 5G. W końcu problemem jest tu dezinformacja, która potrafi być celowa - pojawiają się nowe teorie konspiracyjne i często komiczne dowody na negatywny wpływ 5G na ludzkie życie. Okazuje się, że atrakcyjność rozwiązania rośnie wraz ze świadomością - 80 procent osób, które rozumieją ideę 5G jest pozytywnie nastawiona w kwestii tej technologii. Jeżeli zaś mowa o osobach, które do końca 5G nie rozumieją, to rozwiązanie wydaje się atrakcyjne dla zaledwie 23 procent badanych.