Techgame.pl
Maszt 5G na budynku

flickr

Samsung: Sieć 6G globalnie dostępna do 2030 roku

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Jeszcze nawet na poważnie nie została wdrożona sieć 5G, a Samsung już zapowiada kolejną generację! Firma przewiduje, że w ciągu kolejnych 10 lat powinna zostać wdrożona technologia 6G. Czysto teoretycznie - prognozy firmy nie muszą być wcale aż tak przesz

Sieć 6G może nadejść wcześniej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Co jednak na to przeciwnicy tego rozwiązania?

Samsung widzi świetlaną przyszłość z 5G i 6G

I bynajmniej nie chodzi tu o "świetlaną" w kontekście domniemanego napromieniowania szkodliwymi "falami z sieci komórkowych", jak to często określają przeciwnicy nowoczesnych rozwiązań. Rozwiązania 5G, choć są dostępne w praktycznie każdej kluczowej lokalizacji Europy, nie zostały wdrożone do tego stopnia, aby mówić o "ogólnej dostępności". Wielu lokalnych operatorów wciąż nie oferuje tego rozwiązania, istnieje spora grupa przeciwników technologii, a nawet urządzeń zdolnych wykorzystać jej potencjał jest całkiem... niewielka ilość. 

Teraz 5G, potem 6G, a potem...?

Mimo, że technlogia sieci 5G nadal w pewnym stopniu "raczkuje", Samsung już przepowiada nadchodzącą technologię 6G. Opiera się to niejako na wyliczeniach uwzględniających gwałtowny postęp technologiczny i wcześniejsze dokonania w tym segmencie. Eksperci wskazują, iż całkowita komercjalizacja nowej sieci trwa średnio około 10 lat (oczywiście jest to dość niedoszacowane uśrednienie). Z tego względu, zdaniem firmy, "nigdy nie jest za późno, aby zacząć pracę nad technologią 6G". Ciekawi nas, jak technologia potoczy się w ciągu kolejnych dziesięcioleci i czy zostanie opracowany standard, który będzie można co najwyżej ulepszać, a nie zastępować. Być może zbiegnie się to w czasie z planowanym wprowadzeniem neuro-wszczepów dla każdego i opracowaniem zupełnie nowych technologii. 

Optymistyczny Samsung

Firma uznaje, że pierwsze etapy testowania i wprowadzania 6G byłyby możliwe do przeprowadzenia za około 8 lat, a w kolejne dwa lata doszłoby do masowej komercjalizacji. Tak naprawdę prognozy te brzmią bardzo optymistycznie, w końcu do tej pory 5G nie doczekało się globalnej dostępności, a niektóre kraje (jak Polska) wyraźnie się z tym nie spieszą. Przewidywania ekspertów dotyczą również "osiągów" nowej generacji - przepustowości az do 1000 Gb/s i opóźnienia rzędu 100 mikrosekund!

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >