Napis 5G i wizualizacja anten nadawczych.
Źródło: flickr

Play uruchamia sieć 5G w 33 miastach

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Czerwca 2020

Play jest jednym z pierwszych operatorów, który wprowadził do Polski sieć piątej generacji. Do udostępniania swojego Internetu używają pasma 2100 MHz, jest ona dostępna w 33 miastach. Zarówno tych największych, jak i mniejszych.

Play zapowiedział jednocześnie, że do końca czerwca poszerzy swoją listę miast, w których będzie dostępna sieć 5G do 53 lokalizacji.

8100 stacji nadawczych w Polsce

Play obecnie posiada 8100 stacji nadawczych, z czego powyżej 40% obsługuje standard 5G Ready. Jak zapewnia operator, dzięki aktualnemu rozstawieniu nadajników, zapewniają oni dostęp do nowej technologii prawie połowie kraju. “Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play.” - mówił o planach rozwojowych CEO Play, Jean Marc Harion.

Wszystko idzie zgodnie z planem

W grudniu ubiegłego roku Play zapowiedział wdrożenie technologii 5G na terenie Polski. Już w styczniu testowe nadajniki nadawały sygnał superszybkiego Internetu nowej generacji w Trójmieście, a operator zapewniał, że to nie koniec i będzie wprowadzał 5G do kolejnych lokalizacji. Obecnie nowoczesna sieć działa w 33 miastach, a do końca czerwca operator planuje poszerzyć te statystyki o kolejnych 20 miejscowości.

Gdzie aktualnie możemy korzystać z 5G w sieci Play

Obecnie sieć 5G działa w 33 większych i mniejszych miastach w Polsce. Są to: Augustów, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Gdańsk, Gdynia, Giżycko, Józefów, Karpacz, Kowale, Kołobrzeg, Korzystno, Kraków, Legionowo, Marki, Mrągowo, Ołtarzew, Ożarów Mazowiecki, Przejazdowo, Sopot, Blizne Łaszcz, Stare Babice, Szczyrk, Toruń, Ustka, Warszawa, Michałów-Reginów, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Wrocław, Zakopane, Ząbki, Zielonka. Do końca czerwca Play zapowiedziało uruchomienie 5G łącznie w 53 miastach za pomocą 500 nadajników.

Następny artykuł