Maszt udostępniający sieć 5G na tle nieba.
Źródło: Pixabay

Przełom w temacie sieci 5G w Polsce? Jest oficjalne rozporządzenie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Czerwca 2020

Kwestia rozwoju sieci 5G w Polsce wzbudza wciąż wiele kontrowersji. W ostatnim czasie z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 wstrzymane zostały aukcje na kolejne pasma udostępniania sieci 5G. Ministerstwo Cyfryzacji argumentowało swoją decyzję potrzebą doprecyzowania spraw związanych z cyberbezpieczeństwem.

Komitet Rady Ministrów przyjął projekt Ministerstwa Cyfryzacji odnośnie bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych, w którym pojawiają się również punkty dotyczące sieci 5G.

Po co nowe rozporządzenie?

Komitet Rady Ministrów argumentował potrzebę stworzenia nowego rozporządzenia wprowadzeniem ujednoliconych standardów prawnych, które stosowane będą przez wszystkich operatorów w celu zabezpieczenia swoich sieci. Dotychczas każdy mógł stosować takie zasady bezpieczeństwa, jakie wydawały mu się odpowiednie. Teraz ma się to znacząco zmienić.

Operatorzy będą musieli dokładniej pilnować zasad bezpieczeństwa

Operator, który będzie chciał wprowadzić w swojej ofercie sieć 5G będzie musiał zastosować się do kilku punktów stanowiących o cyberbezpieczeństwie. Po pierwsze będą musieli brać pod uwagę krajowy system cyberbezpieczeństwa, który traktuje o zabezpieczeniu urządzeń i oprogramowania. Ponadto, operator będzie miał również obowiązek stworzenia i aktualizowania dokumentacji dotyczącej bezpieczeństa sieci wraz z wykazem infrastruktury. Po trzecie operatorzy nie będą mogli uzależniać się od jednego dostawcy elementów sieci. Rozporządzenie nie wprowadza żadnych rewolucyjnych, ani kontrowersyjnych zmian związanych z obecnie działającymi prawami, nie wprowadzane są również żadne ograniczenia związane z pracą operatowów, tak jak zrobiła to Wielka Brytania.

Następny artykuł