Napis 5G nad Ziemią, w tle połączenia symulujące internet.
Źródło: Joint Base San Antonio

Sieć 5G o najwyższej częstotliwości 26 GHz może niedługo pojawić się w Polsce

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Lipca 2020

Trwa rozwój infrastruktury sieci 5G w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczął właśnie konsultacje na temat pasma 26 GHz.

Coraz więcej regionów w Polsce objęte jest już zasięgiem sieci 5G. Wiele kwestii związanych z Internetem nowej generacji wymaga jeszcze uregulowania, jednak UKE rozpoczyna już konsultacje na temat kolejnego pasma, na którym sieć 5G będzie działała.

26 GHz to gwarancja superszybkiej sieci 5G

Sieć 5G działa na kilku rodzajach częstotliwości. Możemy je podzielić na trzy kategorie: poniżej 1 GHz, między 1 a 6 GHz oraz powyżej 6 GHz. Najefektywniej nowoczesna technologia działa na wysokich pasmach, wprowadzenie w Polsce pasma 26 GHz wydatnie mogłoby przyspieszyć jej działanie oraz zmniejszenie kosztów związanych z budowaniem infrastruktury, ponieważ operatorzy mieliby większą elastyczność w tym temacie.

Wielkie mocarstwa się sprzeciwiają, UE forsuje

Według najnowszych rozporządzeń Komisji Europejskiej, na terenie Europy operatorzy mogą wprowadzać pasmo 26 GHz w odniesieniu do sieci 5G od 31 grudnia 2020 roku. UKE rozesłało zestaw 20 pytań do operatorów działających na terenie Polski, które mają pomóc we wdrażaniu tej technologii w naszym kraju. Pewne wątpliwości wzbudza jednak zachowanie wielkich mocarstw, a więc Chin, Rosji i Japonii, które sprzeciwiają się komercyjnemu pasmu 26 GHz. Chcą one zachować tę częstotliwość do celów militarnych.

Następny artykuł