ZTE Axon 20 zdjęcie
Źródło: ZTE

ZTE zapowiada pierwszy na świecie smartfon z ukrytym pod ekranem aparatem

Artur ŁokietekArtur Łokietek
19 Sierpnia 2020

Smartfon z ukrytym pod wyświetlaczem aparatem fotograficznym? Takie pomysły już prezentowano, jednak to dopiero ZTE zdecydowało się wypuścić takie urządzenie na rynek. ZTE Axon 20 będzie pierwszym na świecie modelem smartfona z całkowicie schowanym przednim aparatem.

Dochodzimy do czasów, gdy z przodu smartfona będzie tylko wielki, czarny ekran... Być może to dobrze, w końcu po co nam dodatkowe "atrakcje"?

Smartfony z ukrytymi możliwościami

O technologii Under-Display Camera słyszymy już od całkiem długiego czasu. Giganci technologiczni, którzy co i rusz wypuszczają na rynki nowe urządzenia mobilne prezentowali swoje autorskie wizje na schowaniu przedniego aparatu, aby w ogóle nie było go widać. Chwaliło się już Xiaomi, Samsung czy Oppo, ale wszystko było wyłącznie prototypami, a nie w pełni funkcjonalnymi urządzeniami dostępnymi do nabycia na rynku. Sytuacja ta może się zmienić i to dzięki ZTE. Jedna z największych chińskich firm telekomunikacyjnych na ostatniej konferencji zaprezentowała swoją własną wizję nowoczesnego urządzenia, które ostatecznie ma trafić na rynkek. Ale w ogóle jak to jest możliwe?

Bank pilnie ostrzega klientów. Można stracić wszystkie oszczędnościBank pilnie ostrzega klientów. Można stracić wszystkie oszczędnościCzytaj dalej

Technologia, która nie jest już przełomem

Półprzezroczyste ekrany OLED istnieją na rynku już od dość dawna, więc ciężko je nazwać "przełomowymi". Przełomowe może być jednak ich użycie - zastosowania ich jako ekranu smartfona przyczyni się do całkowitego pokrycia przedniej części urządzenia ekranem. Kamera (popularnie nazywana "kamerą do selfie") również będzie, ale jej nie zobaczymy. Pradwopodobnie została ukryta w którymś miejscu ekranu, a włączenie aparatu teoretycznie powinno skutkować stawaniem się tego miejsca przezroczystym, a przynajmniej tak zgadujemy, gdyż ZTE nie podzieliło się żadnymi konkretnymi szczegółami na temat nowego Axon 20. Dotychczas powstałe prototypy od innych producentów udowadniały jednak, że wyokrzystanie takich paneli OLED nie jest łatwe - obraz w aparacie staje się znacznie ciemniejszy lub rozmazany, a sama jakość zdjęć nie powalała. Liczymy jednak, że ZTE udało się dopracować swoje urządzenie.

W Stanach Zjednoczonych dzieci wróciły do szkół. Zakończyło się to katastrofąW Stanach Zjednoczonych dzieci wróciły do szkół. Zakończyło się to katastrofąCzytaj dalej

Obrazy techgame

ZTE Axon 20, czyli klasyka w nowym body

Choć ZTE nie podzieliło się specyfikacją swojego nowego flagowca, to chińskie TENAA, która zajmuje się certyfikacją tego typu urządzeń opublikowało własne dane. Z nich możemy się dowiedzieć, że Axon 20 korzystać będzie z technologii 5G, przedni aparat ma mieć 32 Mpix, a z tyłu znajdziemy łącznie cztery obiektywy - główny 64 Mpix, ultraszerokokątny 8 Mpix, makro 2 Mpix oraz głębi 2 Mpix. Ekran OLED FULL HD+ ma mieć przekątną 6,92 cala o rozdzielczości 2460 x 1080 pikseli. Sercem urządzenia będzie ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 765G z grafiką Adreno 620, a pojemność baterii to 4120 mAh z funkcją quick-charge. Znajdziemy też czytnik linii papilarnych, a całość działać ma Androidzie 10 z nakładką MiFlavour 10.1. Pierwszy oficjalny pokaz urządzenia nastąpić ma już 1 września w Chinach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lamborghini stworzyło elektryczny samochód. Tego modelu nikt się nie spodziewał
  2. W Toruniu powstała największa panorama w Polsce. Efekt jest nieziemski
  3. Sony PlayStation VR 2 nachodzi. Nowy headset wirtualnej rzeczywistości już niedługo
  4. Uber Eats zrobi za nas zakupy. Współpraca ze siecią czynną również w niedzielę

Następny artykuł