Techgame.pl
ZTE Axon 20 zdjęcie

ZTE

ZTE zapowiada pierwszy na świecie smartfon z ukrytym pod ekranem aparatem

19 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Smartfon z ukrytym pod wyświetlaczem aparatem fotograficznym? Takie pomysły już prezentowano, jednak to dopiero ZTE zdecydowało się wypuścić takie urządzenie na rynek. ZTE Axon 20 będzie pierwszym na świecie modelem smartfona z całkowicie schowanym przedn

Dochodzimy do czasów, gdy z przodu smartfona będzie tylko wielki, czarny ekran... Być może to dobrze, w końcu po co nam dodatkowe "atrakcje"?

Smartfony z ukrytymi możliwościami

O technologii Under-Display Camera słyszymy już od całkiem długiego czasu. Giganci technologiczni, którzy co i rusz wypuszczają na rynki nowe urządzenia mobilne prezentowali swoje autorskie wizje na schowaniu przedniego aparatu, aby w ogóle nie było go widać. Chwaliło się już Xiaomi, Samsung czy Oppo, ale wszystko było wyłącznie prototypami, a nie w pełni funkcjonalnymi urządzeniami dostępnymi do nabycia na rynku. Sytuacja ta może się zmienić i to dzięki ZTE. Jedna z największych chińskich firm telekomunikacyjnych na ostatniej konferencji zaprezentowała swoją własną wizję nowoczesnego urządzenia, które ostatecznie ma trafić na rynkek. Ale w ogóle jak to jest możliwe?

Technologia, która nie jest już przełomem

Półprzezroczyste ekrany OLED istnieją na rynku już od dość dawna, więc ciężko je nazwać "przełomowymi". Przełomowe może być jednak ich użycie - zastosowania ich jako ekranu smartfona przyczyni się do całkowitego pokrycia przedniej części urządzenia ekranem. Kamera (popularnie nazywana "kamerą do selfie") również będzie, ale jej nie zobaczymy. Pradwopodobnie została ukryta w którymś miejscu ekranu, a włączenie aparatu teoretycznie powinno skutkować stawaniem się tego miejsca przezroczystym, a przynajmniej tak zgadujemy, gdyż ZTE nie podzieliło się żadnymi konkretnymi szczegółami na temat nowego Axon 20. Dotychczas powstałe prototypy od innych producentów udowadniały jednak, że wyokrzystanie takich paneli OLED nie jest łatwe - obraz w aparacie staje się znacznie ciemniejszy lub rozmazany, a sama jakość zdjęć nie powalała. Liczymy jednak, że ZTE udało się dopracować swoje urządzenie. 

ZTE Axon 20, czyli klasyka w nowym body

Choć ZTE nie podzieliło się specyfikacją swojego nowego flagowca, to chińskie TENAA, która zajmuje się certyfikacją tego typu urządzeń opublikowało własne dane. Z nich możemy się dowiedzieć, że Axon 20 korzystać będzie z technologii 5G, przedni aparat ma mieć 32 Mpix, a z tyłu znajdziemy łącznie cztery obiektywy - główny 64 Mpix, ultraszerokokątny 8 Mpix, makro 2 Mpix oraz głębi 2 Mpix. Ekran OLED FULL HD+ ma mieć przekątną 6,92 cala o rozdzielczości 2460 x 1080 pikseli. Sercem urządzenia będzie ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 765G z grafiką Adreno 620, a pojemność baterii to 4120 mAh z funkcją quick-charge. Znajdziemy też czytnik linii papilarnych, a całość działać ma Androidzie 10 z nakładką MiFlavour 10.1. Pierwszy oficjalny pokaz urządzenia nastąpić ma już 1 września w Chinach.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >