Mężczyzna w amseczce rozmawia przez telefon komórkowy na ulicy.
Źródło: Pexels

Polacy nie boją się nowej technologii. Smartfony obsługujące superszybki Internet schodzą na pniu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Lipca 2020

Superszybki Internet, który zapewnia nam rozwijająca się technologia 5G wciąż wzbudza wśród wielu kontrowersje i strach. Nie powstrzymuje to nas jednak przed kupowaniem smartfonów, które z Internetu nowej generacji korzystają.

Według raportu Strategy Analytics globalna sprzedaż smartfonów obsługujących 5G w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 24,1 miliona sztuk. W całym 2019 roku telefonów tego typu sprzedano jedynie 18,7 milionów.

Smartfony obsługujące superszybki Internet schodzą na pniu

Wśród marek, które cieszą się największą sprzedażą smartfonów obsługujących standard 5G, na czele znajduje się Samsung. Koreańska firma sprzedała w pierwszym kwartale 8,3 miliona tego typu urządzeń na całym świecie, a ich udział w rynku wyniósł 34,4%. Na drugim miejscu znalazł się chiński gigant, czyli Huawei sprzedając niewiele mniej urządzeń, bo 8 milionów (33,2% udziałów w rynku). Jak oceniają specjaliści to właśnie Chińczycy dominują w sprzedaży smartfonów obsługujących sieć 5G, większość urządzeń zostało jednak sprzedanych właśnie w Chinach. Również w Polsce wszyscy główni dostawcy telefonów mają w sprzedaży smartfony, które wspierają sieć 5G. Ich sprzedaż utrzymuje się na całkiem niezłym poziomie.

Apple z poważnymi problemami

Listę najlepiej sprzedających się smartfonów obsługujących sieć 5G dopełnia Vivo (12%), Xiaomi (10,4%) i Oppo (5%). Próżno szukać w czołówce giganta technologicznego z Cupertino. Apple boleśnie odczuwa zarówno skutki pandemii, jak i wylew na rynek tanich azjatyckich smartfonów. Jedyną szansą Apple na odbicie się od dna jest nadchodząca premiera najnowszego flagowca, czyli iPhone’a 12.

Następny artykuł