Techgame.pl
stalker

Steam

Legendarna seria STALKER. Graliście?

18 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

STALKER to już legenda, szczególnie na wschodnich rynkach, no i w Polsce. Luźno oparta na książce braci Strugackich produkcja okazała się wielkim hitem. Nic dziwnego - dotąd żadna inna gra nie odzwierciedliła tak wiernie postapokaliptycznych reali&

Graliście w którąś z trzech do tej pory wydanych części serii STALKER? Legendarna produkcja mogłaby zostać już zapomniana, jednak twórcy niedawno potwierdzili, że powstaje kolejna część serii. Liczymy, że nie będziemy musieli na nią czekać przez parę lat.

STALKER: Cień Czarnobyla

Produkcja ukraińskiego GSC Game World, która zapoczątkowała całą serię gier STALKER wydana została w 2007 roku jako STALKER: Cień Czarnobyla. Jej twórcy zainspirowani zostali książką "Piknik na skraju drogi" napisaną przez Arkadija i Borysa Strugackich, swój udział miał też kultowy, jednak nieco zapomniany film "Stalker" Andrieja Tarkowskiego z 1979 roku. Cień Czarnobyla okazał się olbrzymim sukcesem, szczególnie na polskim rynku, spragnionym bliższych nam, niż amerykańskie, realiów. 

W Polsce gra okazałą się sukcesem też za sprawą świetnego i być może nawet nieco ponadczasowego wydawcy, jakim był CD Projekt. To oni wpadli na pomysł aby grę zlokalizować nie w sposób kinowy czy w pełnym dubbingu, a za sprawą... lektora. Mirosław Utta wcielił się w jedynego chyba w historii komputerowej rozrywki lektora gry wideo, który idealnie wpasował się w sugestywny klimat ukraińskiej zony. 

Kolejne części, ale gdzie ta "dwójka"?

Pierwsza część serii okazała się sukcesem, więc twórcy czym prędzej ruszyli do wyprodukowania kolejnej części. Tym razem jednak nie dostaliśmy pełnoprawnej kontynuacji, a bardziej spin-off "jedynki" zatytułowany "Czyste Niebo". Później doczekaliśmy się kolejnego, "Zew Prypeci". Jednak nigdzie na horyzoncie nie można było dojrzeć pełnoprawnej drugiej części serii. W końcu stała się rzecz iście straszna - w 2012 roku gruchnęła wiadomość, że prawa do marki nie należą już do GSC Game World. Mimo plotek o przejęciu przez Bethesdę, zostały one zdementowane. Nie było wiadomo, co się stanie z serią. 

Uff, jednak będzie

Szybko na szczęście okazało się, że marka wciąż należy do Siergieja Grigorowicza, założyciela GSC Game World. W 2018 roku na oficjalnym profilu na Facebooku marki pojawiła się wiadomość o tym, że kontynuacja się tworzy. Niedawno dostaliśmy pełnoprawny zwiastun produkcji, a jej premiera planowana jest docelowo na 2021 rok. Liczymy, że uda się jej faktycznie dotrzymać, gdyż nie możemy doczekać się, aby ponownie wsiąknąć w klimat postapokaliptycznej zony. A Wy? Graliście w serię STALKER?

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >