Techgame.pl
Leżący na stole pad do XBOX One z podpiętym kabelkiem

Unsplash

Wolisz grać na padzie czy myszce i klawiaturze? Użytkownicy Steam skłaniają się ku jednej opcji

22 Listopada 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Utarło się, że orężem konsolowca jest pad, a dla pecetowców nieodzowne są klawiatura i mysz. Możliwe jest jednak uzupełnianie się tych opcji. Najnowsze statystki od Valve udowadniają znaczny wzrost zainteresowania kontrolerami wśród użytkown

Populacja użytkowników platformy Steam korzystających z kontrolerów w ostatnich latach podwoiła się. Gracze coraz chętniej sięgają po pady czy też flightsticki. Wśród tych pierwszych krzykiem mody zostały Dualshocki.

Popularność kontrolerów na Steam rośnie 

Steam oferuje tryb Big Picture, dedykowany graniu na dużych ekranach. Platforma odpalona w ten sposób nie różni się za bardzo od konsoli.  

W momencie podpięcia kontrolera nie pozostaje więc nic innego, jak rozsiąść się wygodnie na kanapie. Platforma Valve próbowała zresztą dystrybucji urządzenia Steam Link, który wysyłał obraz na urządzenia przenośne lub telewizory. W sprzedaży znajdowały się też pady dedykowane Steamowi, których produkcja została zakończona.

Steam szybko zareagował na debiut nowego ustrojstwa od Sony. Niedawno ogłoszono dostosowanie platformy do przyjęcia Dual Sense. Konfiguracji podlega dzięki temu oświetlenie, panel dotykowy żyroskop i wibracje.  

Niestety wciąż niewyjaśniona pozostaje kwestia adaptacyjnych triggerów. Nie wiemy też, czy w przypadku zaimplementowania i tej funkcji, twórcy chętnie umieszczą ją w swoich tytułach. 

Za przykład gier, w których gracze za niemal obligatoryjne uznają wykorzystanie padów, Steam podaje produkcje o tematyce deskorolkowej. W ich przypadku aż 90 (!) procent graczy skłania się ku użyciu takich kontrolerów.

Do najpopularniejszych produkcji z tej niszy należą Session i Skater XL. Pierwszy wspiera obsługę kontrolerów w pełni, a drugi częściowo.  

Niepełne wykorzystanie oznacza, iż interfejs nie został przystosowany w całości i może być konieczne sięgnięcie po klawiaturę i mysz. Sama rozgrywka powinna być jednak możliwa na padzie. 

Kontrolery to jednak nie tylko pady. Typów tych, które są zintegrowane ze Steamem można naliczyć ponad dwie setki! Pośród szerokiego wachlarza są jeszcze joysticki, kierownice, a nawet maty do tańca.

To jak, klawiatura i mysz czy pad?

Pytanie jak Wy podchodzicie do kwestii sterowania podczas rozgrywki? Dostosowujecie się zależnie od rodzaju gry, czy jesteście raczej zagorzałymi wyznawcami jedynego właściwego sposobu? 

Wydaje się, że na przykład w przypadku FPS-ów przewagę ma mysz, ale są przecież osoby, którym komfortowo celuje się na padzie. Z kolei platformówki i sportowe produkcje raczej gwarantują najlepsze doświadczenia za sprawą padów, ale czy rzeczywiście dla każdego?

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >