Techgame.pl > Gry > Wolisz grać na padzie czy myszce i klawiaturze? Użytkownicy Steam skłaniają się ku jednej opcji
Łukasz Kopciński
Łukasz Kopciński 19.06.2022 02:02

Wolisz grać na padzie czy myszce i klawiaturze? Użytkownicy Steam skłaniają się ku jednej opcji

Leżący na stole pad do XBOX One z podpiętym kabelkiem
Unsplash

Populacja użytkowników platformy Steam korzystających z kontrolerów w ostatnich latach podwoiła się. Gracze coraz chętniej sięgają po pady czy też flightsticki. Wśród tych pierwszych krzykiem mody zostały Dualshocki.

Popularność kontrolerów na Steam rośnie 

Steam oferuje tryb Big Picture, dedykowany graniu na dużych ekranach. Platforma odpalona w ten sposób nie różni się za bardzo od konsoli.  

W momencie podpięcia kontrolera nie pozostaje więc nic innego, jak rozsiąść się wygodnie na kanapie. Platforma Valve próbowała zresztą dystrybucji urządzenia Steam Link, który wysyłał obraz na urządzenia przenośne lub telewizory. W sprzedaży znajdowały się też pady dedykowane Steamowi, których produkcja została zakończona.

Steam szybko zareagował na debiut nowego ustrojstwa od Sony. Niedawno ogłoszono dostosowanie platformy do przyjęcia Dual Sense. Konfiguracji podlega dzięki temu oświetlenie, panel dotykowy żyroskop i wibracje.  

Niestety wciąż niewyjaśniona pozostaje kwestia adaptacyjnych triggerów. Nie wiemy też, czy w przypadku zaimplementowania i tej funkcji, twórcy chętnie umieszczą ją w swoich tytułach. 

Za przykład gier, w których gracze za niemal obligatoryjne uznają wykorzystanie padów, Steam podaje produkcje o tematyce deskorolkowej. W ich przypadku aż 90 (!) procent graczy skłania się ku użyciu takich kontrolerów.

Do najpopularniejszych produkcji z tej niszy należą Session i Skater XL. Pierwszy wspiera obsługę kontrolerów w pełni, a drugi częściowo.  

Niepełne wykorzystanie oznacza, iż interfejs nie został przystosowany w całości i może być konieczne sięgnięcie po klawiaturę i mysz. Sama rozgrywka powinna być jednak możliwa na padzie. 

Kontrolery to jednak nie tylko pady. Typów tych, które są zintegrowane ze Steamem można naliczyć ponad dwie setki! Pośród szerokiego wachlarza są jeszcze joysticki, kierownice, a nawet maty do tańca.

To jak, klawiatura i mysz czy pad?

Pytanie jak Wy podchodzicie do kwestii sterowania podczas rozgrywki? Dostosowujecie się zależnie od rodzaju gry, czy jesteście raczej zagorzałymi wyznawcami jedynego właściwego sposobu? 

Wydaje się, że na przykład w przypadku FPS-ów przewagę ma mysz, ale są przecież osoby, którym komfortowo celuje się na padzie. Z kolei platformówki i sportowe produkcje raczej gwarantują najlepsze doświadczenia za sprawą padów, ale czy rzeczywiście dla każdego?

Tagi: Steam Valve
Powiązane