Techgame.pl > Gry > Gabe Newell farmił złoto w World of Warcraft. Twórca Steam'a zarabiał na tym mnóstwo pieniędzy
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:28

Gabe Newell farmił złoto w World of Warcraft. Twórca Steam'a zarabiał na tym mnóstwo pieniędzy

gabe newell
/watch?v=tT3v5dd0SFU - GameSpot Trailers - wideo

Gaben, ukochany przez wielu graczy twórca Steama i szef firmy Valve potrafi nierzadko zaskoczyć. Tym razem Newell przyznał się, z czego czerpał inspiracje przy dodawaniu nowych funkcji do platformy Steam. 

Gabe Newell farmił golda

Gabe Newell to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie gamingu i technologii. Twórca Steam przyznał w ostatnim wywiadzie dla magazynu Edge, dzięki czemu tak naprawdę powstał Warsztat Steam. Gaben przyznał, że testował nowe pomysły w... World of Warcraft. Newell zaczął farmić tam złoto, czyli skupiał się na zdobywaniu, a następnie sprzedawaniu tego surowca. Okazało się to niezwykle udanym biznesem - zarabiał wtedy około 20 dolarów na godzinę, co dla niektórych może być prawdziwą fortuną. Gaben chciał w ten sposób przetestować własne idee dotyczące grania w gry, które oprócz rozrywki mogłoby przynieść także pożytek i stać się czymś inspirującym dla twórców. 

"Pewnego razu skontaktowali się z nami rodzice, bo myśleli, że ich dziecko sprzedaje narkotyki. Wcześniej PayPal odezwał się do nich: Wasze dziecko przekracza limity, ile pieniędzy może wpłacać na swoje konto w ciągu miesiąca. Zapewne sprzedaje kradzione przedmioty albo narkotyki, bo nie ma innego wyjaśnienia" - opowiada Gabe. "Więc rodzice się z nami skontaktowali i powiedziałem: Wasze dziecko sprzedaje przedmioty z Team Fortress. Zarabia 500 tys. rocznie" - kontynuuje. To wydarzenie miało być znakiem dla Valve w którym kierunku powinni rozwijać oni nie tylko swoją platformę, ale też gry multiplayer. Warsztat Steam pozwala od 2011 roku na tworzenie i sprzedaż własnych przedmiotów do gier. Valve zdecydowało się stworzyć taką funkcję, gdy okazało się, że podejście do graczy jako do twórców zawartości jest odpowiednim kierunkiem. 

Gaben miliarderem

Choć wzbogacanie się farmieniem złota w WoW okazało się dla Gabena faktycznie lukratywnym zajęciem, to jednak nie dzięki tej grze stał się bogaty. Majątek Gabena wycenia się na około 3,5 miliarda dolarów, dzięki czemu znany twórca od paru lat widnieje na listach najbogatszychj ludzi świata według magazynu Forbes. Wcześniej pracował on w Microsofcie, jednak doświadzczenie tam zdobyte przełożyło się na sukces platformy Steam i kolejnych gier studia Valve.

Tagi: RPG Steam
Powiązane