Wejście do Svalbard Global Seed Vault.
Źródło: Wikipedia Commons

Zaglądamy do "Krypty Zagłady". To miejsce ma przetrwać koniec świata i obecnie pełni bardzo ważną funkcję

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Lipca 2020

Svalbard Global Seed Vault również znane jako “Doomsday Vault”, czyli Krypta Zagłady zostało zbudowane, aby przetrwać najgorsze katastrofy. Schron nie ma jednak chronić ludzi. Jego zadanie jest o wiele ciekawsze.

Co jakiś czas zarząd odpowiedzialny za ustalanie, co powinno znaleźć się w “krypcie” informuje o kolejnych nowych dodatkach.

Globalny Bank Nasion

Svalbar Global Seed Vault, czyli Globalny Bank Nasion znajduje się na norweskim archipelagu Svalbard, a dokładniej rzecz ujmując na wyspie Spitsbergen.Jego budowa rozpoczęła się 19 czerwca 2006 roku, schron został oddany do użytku niecałe dwa lata później 28 lutego 2008 roku. Koszt budowy, który w całości pokrył rząd norweski, wyniósł łącznie 8,8 milionów dolarów.

Microsoft przekazuje archiwum kodów

Doomsday Vault to schron dla ludzkiego dorobku, ale przede wszystkim chodzi w nim o utrzymanie w bezpiecznym miejscu nasion roślin z całego świata w celu zachowania różnorodności w przypadku kataklizmy, który zniszczyłby uprawy. Nie zmienia to jednak faktu, że swoje materiały przekazują tam również firmy technologiczne. Tak zrobił Microsoft, który przekazał archiwum kodów open-source.

Użył Menedżera Zadań, aby zagrać w DOOMa. W taki sposób jeszcze nikt nie grałUżył Menedżera Zadań, aby zagrać w DOOMa. W taki sposób jeszcze nikt nie grałCzytaj dalej

O swoich zamiarach GitHub informował już 20 lutego 2020 roku, kiedy to stworzył 186 rolek z filmem, na którym znajduje się przeszło 21 terabajtów danych. Pudła z taśmami trafiły do schronu 8 lipca i szacuje się, że przetrwają w nim kolejnych 1000 lat.

Co znajdziemy w SGSV

Svalbard Global Seed Vault zostało zaprojektowane tak, aby przetrwać trzęsienia ziemi, osunięcia się ziemi, gwałtowne burze i sztormy oraz ekstremalne temperatury. W środku znajdują się rzeczy, które będą da ludzkości ważne w wypadku “resetu”, czyli w przypadku przejścia globalnego kataklizmu. W środku znajdziemy więc przede wszystkim nasiona łatwych do uprawy roślin, warzyw i owoców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia
  2. Ryba która pochłania 99.5% światła. Niezwykła umiejętność
  3. Henry Cavill podbija serca internautów. Wiedźmin składa własny komputer gamingowy
  4. Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada

Następny artykuł