Techgame.pl
Wejście do Svalbard Global Seed Vault.

Wikipedia Commons

Zaglądamy do "Krypty Zagłady". To miejsce ma przetrwać koniec świata i obecnie pełni bardzo ważną funkcję

18 Lipca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Svalbard Global Seed Vault również znane jako “Doomsday Vault", czyli Krypta Zagłady zostało zbudowane, aby przetrwać najgorsze katastrofy. Schron nie ma jednak chronić ludzi. Jego zadanie jest o wiele ciekawsze.

Co jakiś czas zarząd odpowiedzialny za ustalanie, co powinno znaleźć się w “krypcie” informuje o kolejnych nowych dodatkach.

Globalny Bank Nasion

Svalbar Global Seed Vault, czyli Globalny Bank Nasion znajduje się na norweskim archipelagu Svalbard, a dokładniej rzecz ujmując na wyspie Spitsbergen.Jego budowa rozpoczęła się 19 czerwca 2006 roku, schron został oddany do użytku niecałe dwa lata później 28 lutego 2008 roku. Koszt budowy, który w całości pokrył rząd norweski, wyniósł łącznie 8,8 milionów dolarów.

Microsoft przekazuje archiwum kodów

Doomsday Vault to schron dla ludzkiego dorobku, ale przede wszystkim chodzi w nim o utrzymanie w bezpiecznym miejscu nasion roślin z całego świata w celu zachowania różnorodności w przypadku kataklizmy, który zniszczyłby uprawy. Nie zmienia to jednak faktu, że swoje materiały przekazują tam również firmy technologiczne. Tak zrobił Microsoft, który przekazał archiwum kodów open-source.  

O swoich zamiarach GitHub informował już 20 lutego 2020 roku, kiedy to stworzył 186 rolek z filmem, na którym znajduje się przeszło 21 terabajtów danych. Pudła z taśmami trafiły do schronu 8 lipca i szacuje się, że przetrwają w nim kolejnych 1000 lat.

Co znajdziemy w SGSV

Svalbard Global Seed Vault zostało zaprojektowane tak, aby przetrwać trzęsienia ziemi, osunięcia się ziemi, gwałtowne burze i sztormy oraz ekstremalne temperatury. W środku znajdują się rzeczy, które będą da ludzkości ważne w wypadku “resetu”, czyli w przypadku przejścia globalnego kataklizmu. W środku znajdziemy więc przede wszystkim nasiona łatwych do uprawy roślin, warzyw i owoców.

Podobne artykuły

materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >
Pieniądze

Bezpieczeństwo

Kolejny atak phishingowy. Polacy otrzymali fałszywe SMS-y

Czytaj więcej >
Aresztowanie

Bezpieczeństwo

Zorganizowana grupa cyberprzestępców oszukiwała Polaków od miesięcy. Ukradli 1,5 miliona złotych

Czytaj więcej >
Telefon

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod policję. Próbują wyłudzić pieniądze od swoich ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Oszustwo OLX

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod OLX. Wyłudzają dane i pieniądze od klientów

Czytaj więcej >