Techgame.pl
sztuczna inteligencja

MOs810, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Polska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowo

27 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Unia Europejska miała zamiar przyjąć wspólne stanowisko ws. sztucznej inteligencji. Polska w tym przeszkodziła. Czemu? Wszystko przez jedno słowo zawarte w stanowisku. Ambasador wyjaśnia o co tak dokładnie chodzi. Wszystko brzmi jednak kuriozalnie.

Unia Europejska postanowiła opracować pierwsze dokumenty wskazujące na szybki postęp technologiczny. Tym razem dotyczyło to sztucznej inteligencji. Polska jednak przeszkodziła w tych planach wyrażając sprzeciw wobec jednego słowa znajdującego się w stanowisku. 

Sztuczna inteligencja? A gdzie ta prawdziwa? 

Rozwój dzisiejszych technologii przyczynia się do powstawania kolejnych praw dyktujących niejako kierunek, w którym powinny one podążać. Jedną ze szczególnie wrażliwych etycznie technologii jest właśnie sztuczna inteligencja, czyli AI (Artificial Intelligence). Naukowcy od lat proponują różne prawa i zasady dotyczące tworzenia rozwiązań na niej opartych. 

Choć powszechnie AI znajdziemy w praktycznie każdym smartfonie, nowych telewizorach czy choćby różnego rodzaju programach, naukowcy w kolejnych latach mogą dokonać znacznie bardziej zauważalnego przełomu. AI ma szanse stać się pełną świadomością, bytem zależnym od człowieka. A skoro coś może istnieć, to muszą powstać też zasady regulujące tego działanie. 

Z takim pomysłem ostatnio ruszyła Unia Europejska i... bardzo dobrze! Badacze od lat postulują opracowanie zasad, które wpływać będą na użytkowanie, opracowywanie i wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Nie wszyscy jednak mogą zgodnie wejść w prawdziwy XXI wiek...

Polska mówi "fuj"

Unia Europejska od dłuższego czasu wyjaśnia, że rozwój AI nie może być poddany pod prawo rynkowe, bo nie jest to rozwiązanie czysto konsumpcyjne. AI może w przyszłości wpływać na prywatność, a niektórzy specjaliści są nawet zdania, że przyczynić się może nawet do degradacji praw podstawowych. Z tego względu postanowiono przyjąć wspólne stanowisko UE dotyczące m.in. etyki w kwestii sztucznej inteligencji. 

Za pomocą nowych zasad Unia chciała zagwarantować, że technologia ta oczywiście może ciągle iść dynamicznie naprzód, ale pod warunkiem spełniania norm i wartości unijnych. 21 października prezydencja niemiecka przedstawiła nowy projekt. To właśnie w nim znalazło się pojęcie, które nie spodobało się polskim przedstawicielom. 

Zawierało się tam bowiem, w kwestii wartości unijnych, pojęcie "gender equality" ("równość płci"). Polska wyraziła sprzeciw wobec takiemu słownictwu, jednak dokument przyjęto, ale w formie wniosku Niemiec z poparciem 26 krajów, a nie jako wniosek unijny Rady UE. 

Blade Runner: 966

"Polska zdecydowanie opowiada się za równością kobiet i mężczyzn, która występuje we wszystkich dokumentach UE w oparciu o terminologię przyjętą w prawie pierwotnym. Traktaty odnoszą się do równości kobiet i mężczyzn, podobnie jak w Karcie praw podstawowych. Znaczenie słowa „gender” jest niejasne; brak definicji i jednoznacznego zrozumienia dla wszystkich państw członkowskich może powodować problemy semantyczne. Ani Traktaty, ani Karta Praw Podstawowych nie używają terminu „gender” - wyjaśnił cytowany przez "Rzeczpospolitą" Andrzej Sadoś, ambasador RP przy UE.

Jednocześnie Sadoś zapewnił, że Polska faktycznie ma zamiar przyjąć stanowisko UE dotyczące Karty Praw Podstawowych jeżeli chodzi o rozwój technologii i AI. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy angielski zwrot określający płeć sprawił tyle problemów polskim ambasadorom. 

Wcześniej w tym roku Polska zablokowała inny dokument, tym razem dotyczące stosunków między UE a Afryką. Tam także znalazł się zapis dotyczący "równości płci". Polskie stanowisko przedstawił wtedy Viktor Orban, który uznał, że w sumie mógłby się na wszystko zgodzić, trzeba chronić polskich wartości, tj. stanowiska. 

Być może za parędziesiąt lat, gdy AI na dobre zadomowi się w naszym świecie a ludzie stworzą pierwsze miasto na Marsie i opracują zaawansowane androidy, Polska zrozumie, co w istocie oznacza pojęcie "gender equality".

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >