Nokia 6300 i 8000
Źródło: HMD Global - materiały prasowe

Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądze

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Listopada 2020

Nokia powraca w nietypowym stylu. Niegdyś gigant telefoniczny, po nieudanym mariażu z Microsoftem i słabej serii smartfonów z serii Lumia, zniknął na kilka lat z rynku smartfonów. Fiński producent jednak się nie poddał i powraca z bardzo ciekawym projektem odświeżającym najbardziej legendarne modele marki.

O planach wprowadzenia telefonów komórkowych nawiązujących do najbardziej legendarnych modeli od Nokii pisaliśmy już kilka dni temu. Teraz fiński gigant uchylił rąbka tajemnicy, wiemy między innymi w jakiej cenie w Polsce będą dostępne modele 6300 i 8000. Warto jednak pamiętać, że nie będzie to “smartfon” dla każdego.

Alternatywa dla smartfonów

Nokia 6300 i 8000 to modele, które są niejakim hołdem dla starszych telefonów fińskiego producenta, które były niezwykle popularne jeszcze przed erą smartfonów. Teraz Nokia postanowiła wznowić ich produkcję w odświeżonej wersji. Nowe “smartfony” nie będą jednak dla każdego. Próżno szukać w nich najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, gigabajtów pamięci RAM czy zaawansowanych aparatów fotograficznych.

Nowe modele telefonów od Nokii będą ciekawą alternatywą dla osób, które niekoniecznie lubią korzystać z klasycznych smartfonów z dotykowym ekranem, które z roku na rok stają się większe i droższe. Ze względu na swoją cenę, mogą również działać jako telefony zapasowe w razie serwisowania lub zniszczenia telefonu, z którego korzystamy na co dzień.

Stare telefony z nowymi funkcjami

Chociaż na pierwszy rzut oka model 6300 i 8000 wyglądają jak swoje odpowiedniki sprzed lat, to zostały również wyposażone w narzędzia, które są kojarzone z nowoczesnymi smartfonami. Obydwa modele obsługują technologię 4G/LTE, mają dostęp do Asystenta Google, działają na wariacji systemu Android o nazwie KaiOS.

Za ich produkcję odpowiada HMD Global. Zarówno Nokia 6300 4G, jak i 8000 4G będą dostępne w polskich sklepach. Ich ceny wydają się największą zaletą urządzeń. Będą one kosztowały bowiem kolejno 299 i 399 złotych. W czasach, w których nawet za smartfony ze średniej półki trzeba zapłacić około 1500 zł, modele od Nokii, które będą wspierać działanie najpopularniejszych aplikacji mobilnych to naprawdę ciekawa alternatywa.

Specyfikacja techniczna

Nowe-stare telefony od HMD Global będą mocno odstawać osiągami od tradycyjnych smartfonów, nie oznacza to, że będą jednak niesamowicie wolne. Zarówno 6300 4G, jak i 8000 4G zostały wyposażone w procesor Qualcomm Snapdragon 210. Za w miarę płynną pracę systemu odpowiadać będzie 512 MB pamięci RAM, a użytkownik będzie miał do swojej dyspozycji 4GB przestrzeni dyskowej z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD. Opróćz tego telefony będą obsługiwać technologię Bluetooth 4.1, hotspot Wi-Fi, a samo urządzenie będze zasilanie baterią o pojemności 1500 mAh.

Jeżeli chodzi o aspekty zewnętrzne, to tańszy model, a więc 6300 4G będzie wyposażony w ekran o przekątnej 2,4 cala i rozdzielczości QVGA oraz aparat o matrycy VGA. Nie będzie to więc urządzenie dla maniaków fotografii. Nokia 8000 4G wyposażona zostanie w większy wyświetlacz o rozdzielczości 2,8 cala oraz rozdzielczości 320x240 pikseli i lepszy aparat o rozdzielczości 2 Mpix.

Następny artykuł