Techgame.pl
the last of us part II plakat

materiały prasowe

The Last of Us Part II - gracze zbombardowali produkcję niskimi ocenami. Krytycy uznali ją za ideał

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

The Last of Us Part II ukazało się oficjalnie na rynku. Recenzje branżowych serwisów pokazują nam grę niemal idealną - średnia ocen wynosi aż 95/100! Gracze jednak natychmiastowo zbombardowali produkcję niskimi ocenami. Skąd taka rozbieżność?

The Last of Us Part II to zdecydowanie jedna z najbardziej oczekiwanych gier tej generacji. Problem w tym, że okazała się również najbardziej kontrowersyjną. 

Najnowsza produkcja od Naughty Dog

Pierwsza część przebojowej serii od zasłużonego studia Naughty Dog zebrała świetne noty zarówno od branżoywch krytyków, jak i graczy. The Last of Us okazało się znakomitą narracyjną przygodą, z niepowtarzalnym klimatem, postaciami oraz historią przez co przeszła do (nomen omen) historii jako jedna z najlepiej ocenianych gier nie tylko na PS3 czy PS4 (w wersji remastered), ale w ogóle. Nic dziwnego, że premiera drugiej części była oczekiwana przez wielu. Gdy ukazano pierwsze zapowiedzi, wszyscy myśleli, że gra będzie godnym następcą "jedynki" i... tak też się stało. Niestety, wyłącznie zdaniem dziennikarzy, gdyż gracze z niezrozumiałych powodów krytykują produkcję w serwisie Metacritic. Review bombing, hejt czy po prostu wyrażanie własnej opinii?

The Last of Us Part II - hit czy kit?

Przeglądając recenzje zagranicznych, jak i rodzimych portali branżowych wyraźnie da się znaleźć wiele wspólnych elementów i zwrotów - "zapierająca dech w piersiach", "arcydzieło", "godny następca poprzedniczki". I choć zdania recenzentów są wyraźnie pozytywne, nie wszyscy równie dobrze oceniają produkcję Naughty Dog. Średnia recenzentów w serwisie Metacritic wynosi aż 95/100, co plasuje grę jako jedną z najlepszych produkcji ekskluzywnych na PS4 (i jedną z najlepszych gier generacji zarazem). Średnia ocen graczy wynosi jednak tylko 3.6/10. Skąd taka różnica? Okazuje się, że wynika ona z niesatysfakcjonującej zdaniem graczy fabuły.

Przecieki i spoilery (ale tu ich brak!)

Przed premierą produkcji w internecie pojawiło się mnóstwo kluczowych spoilerów (ale tu ich nie zdradzimy). Gracze dosłownie wpadli w szał, gdy okazało się, że Naughty Dog zdecydowało się fabularne kroki, które im nie odpowiadały i zbombardowali Metacritica mnóstwem negatywnych recenzji. Wielu graczy uznało, że deweloperzy odeszli od tego, co było najlepszymi elementami pierwowzoru. Wiemy jednak, że większość opinii to tzw. "review bombing", czyli nagłe wystawianie grze negatywnych not. Recenzje pokroju 0/10 zaczęły być notowane ledwo parę godzin po premierze gry, do której przejścia potrzeba około 20-30 godzin, co jednoznacznie wskazuje na niezbyt wartościowe opinie, a znaczna część użytkowników w produkcję nawet nie zagrała. Generalnie sama liczba wystawionych not wskazuje na dość dziwną akcję "hejterską". Pierwsza część zdobyła łącznie 9712 ocen, zaś dwójka (w parę godzin po premierze) aż 23 tysiące!

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >