Techgame.pl
TVP

wikimedia.com

TVP testuje rewolucyjną technologię. Sygnał dotrze do niemal 6 milionów Polaków, wszystko przez sieć 5G

9 Października 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

TVP rozpoczęła testy nowej technologii kodowaniu dźwięku w telewizji naziemnej. Próby przewidziane są na najbliższe trzy miesiące i obejmą one około 6 milionów odbiorców z całej Polski. Konieczność wprowadzanie standardu Dolby AC-4 wy

Jak wynika z oficjalnego oświadczenia, Telewizja Polska (TVP) rozpoczęła nadawanie kanału TVP Kultura HD w nowym standardzie kodowania dźwięku Dolby AC-4. Instytucja podpisała umowę z Dolby Laboratories, aby testy i ewentualne zmiany na stałe przechodziły sprawnie. Nowa technologia pozwala na przesyłanie dźwięku w lepszej jakości, dzięki czemu użytkownicy otrzymają bardziej klarowny dźwięk. Technologia umożliwia również szerszą personalizację ścieżki dźwiękowej.

Testy kodowania dźwięku w standardzie Dolby AC-4

Testy mają potrwać 3 miesiące i mają one stanowić początki przygotowań do całościowego przejścia na nadawanie telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Tak znaczące zmiany mają planowo nastąpić w 2022 roku.Co pozwala na lepszą jakość dźwięku, łatwą integrację z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości. - Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej

Sieć 5G sporo namieszała

Co ciekawe Telewizja Polska jest zmuszona do tego typu przedsięwzięć i zmian ze względu na prężnie rozwijającą się w Polsce sieć 5G. Okazuje się, że telewizja musi zwolnić pasmo 700 MHz, które to rozdysponowane będzie między największymi operatorami telefonii komórkowej w kraju. Szeroko zakrojone zmiany mają wejść w życie do czerwca 2022 roku.

Kolejne testy Telewizji Polskiej

Nie jest to pierwszy raz, kiedy TVP testuje standard Dolby AC-4. Jak wynika z dostępnych informacji, już w 2018 roku, Telewizja Polska wykorzystała tę technologię przy okazji nadawania meczu Polska-Litwa. Wtedy to wspólnie z firmą Emitel testowano ów standard na różnego rodzaju telewizorach dostępnych na polskim rynku.

Sygnał dotrze do niemal 6 milionów Polaków

Do testów Dolby AC-4 prowadzonych przez Telewizję Polską wykorzystano nadajniki w Katowicach i Krakowie, dzięki czemu aż 6 milionów Polaków będzie miało dostęp do nowej technologii przez najbliższe 3 miesiące. Warto również wspomnieć, że aż 70 procent telewizorów UHDTV dostarczonych do Europy umożliwia dekodowanie Dolby AC-4. Oznacza to również, że spora część Polaków ma na swoich odbiornikach możliwość testowania tej technologii.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >