TVP testuje rewolucyjną technologię. Sygnał dotrze do niemal 6 milionów Polaków, wszystko przez sieć 5G
Jak wynika z oficjalnego oświadczenia, Telewizja Polska (TVP) rozpoczęła nadawanie kanału TVP Kultura HD w nowym standardzie kodowania dźwięku Dolby AC-4. Instytucja podpisała umowę z Dolby Laboratories, aby testy i ewentualne zmiany na stałe przechodziły sprawnie. Nowa technologia pozwala na przesyłanie dźwięku w lepszej jakości, dzięki czemu użytkownicy otrzymają bardziej klarowny dźwięk. Technologia umożliwia również szerszą personalizację ścieżki dźwiękowej.
Testy kodowania dźwięku w standardzie Dolby AC-4
Testy mają potrwać 3 miesiące i mają one stanowić początki przygotowań do całościowego przejścia na nadawanie telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Tak znaczące zmiany mają planowo nastąpić w 2022 roku.Co pozwala na lepszą jakość dźwięku, łatwą integrację z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości. - Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej
Sieć 5G sporo namieszała
Co ciekawe Telewizja Polska jest zmuszona do tego typu przedsięwzięć i zmian ze względu na prężnie rozwijającą się w Polsce sieć 5G. Okazuje się, że telewizja musi zwolnić pasmo 700 MHz, które to rozdysponowane będzie między największymi operatorami telefonii komórkowej w kraju. Szeroko zakrojone zmiany mają wejść w życie do czerwca 2022 roku.
Kolejne testy Telewizji Polskiej
Nie jest to pierwszy raz, kiedy TVP testuje standard Dolby AC-4. Jak wynika z dostępnych informacji, już w 2018 roku, Telewizja Polska wykorzystała tę technologię przy okazji nadawania meczu Polska-Litwa. Wtedy to wspólnie z firmą Emitel testowano ów standard na różnego rodzaju telewizorach dostępnych na polskim rynku.
Sygnał dotrze do niemal 6 milionów Polaków
Do testów Dolby AC-4 prowadzonych przez Telewizję Polską wykorzystano nadajniki w Katowicach i Krakowie, dzięki czemu aż 6 milionów Polaków będzie miało dostęp do nowej technologii przez najbliższe 3 miesiące. Warto również wspomnieć, że aż 70 procent telewizorów UHDTV dostarczonych do Europy umożliwia dekodowanie Dolby AC-4. Oznacza to również, że spora część Polaków ma na swoich odbiornikach możliwość testowania tej technologii.