Dwie kobiety czekające na przystanku autobusowym.
Źródło: flickr

Autobusy od Ubera. Gigant wchodzi w rynek transportu publicznego

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Czerwca 2020

Uber rozszerza zasięg swojej działalności. Para-taksówkowy gigant podpisał właśnie umowę z hrabstwem Marin w Kalifornii na udostępnienie swojej technologii firmie Marin Transit, która będzie oferowała możliwość rezerwacji minibusów na konkretnych odcinkach przez kilka osób jednocześnie.

Na terenie hrabstwa Marin mieszka około 300 tysięcy ludzi. Miasto postanowiło podpisać nowatorską umowę z Uberem, który rozpoczyna starania o rozpoczęcie usług transportu publicznego.

Mały projekt, wielkie możliwości

Firma Marin Transit podpisała dwuletni kontrakt z Uberem na mocy, którego będzie mu płaciła 80 tysięcy dolarów rocznie za możliwość korzystania z technologii giganta transportowego do wynajmowania swoich minibusów. Pieniądze nie są tutaj jednak najważniejsze dla oponenta klasycznych taksówek, ponieważ Uber coraz poważniej myśli o wkroczeniu w rynek transportu publicznego ze swoją ofertą. Umowa z samorządem i testy działania aplikacji pod tym kątem są w tym przypadku najważniejsze.

Podróż z innymi pasażerami

System będzie umożliwiał rezerwację miejsca na danym odcinku trasy, a następnie będzie parował klienta z innymi osobami, które będą chciały jechać w podobnym kierunku. Koszt takiego przejazdu ma wynosić około 4 dolarów.

Następny artykuł