Techgame.pl
Obiektyw Sony

Unsplash

Powstał nowy format wideo. VVC zapewnia pliki lżejsze aż o połowę

8 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Powstał nowy format plików wideo H.226 VVC. Zdaniem programistów, zapewnia od lepszą jakość wideo i zdecydowanie wydajniejszą kompresję danych. Ciężko jednak przewidzieć rynek i to, czy nowy format może stać się standardem.

Mniejsze pliki i lepsza jakość - brzmi jak marzenie streamerów i YouTuberów, a jednak to prawda. Pytanie tylko, czy dzisiejszy rynek ma miejsce na nowe rozwiązania. 

H.226 VVC, czyli niemały przełom

Niemiecki instytut Fraunhofer HHI zajął się udoskonalaniem obowiązującego do tej pory standardu H.265 HEVC i postanowił bez strat dla jakości wyposażyć go z umiejętne kompresowanie plików. Zdaniem programistów, ich Versatile Video Coding (oficjalnie wydany jako H.266) oferuje właśnie takie ulepszenia. Nowy format gwarantować ma jakość porównywalną z obecnym standardem H.265. Dla przykładu - godzina materiału w jakości Ultra HD zapisana jako H.265 zajmować na dysku może około 8 GB. VVC ma zapewniać taką samą jakość, ale oszczędzi dodatkowe 4 GB wolnego miejsca na dysku. 

Dla kogo nowy format?

Twórcy mają nadzieję, że ich najnowszy format okaże się nowym standardem na rynku. Zapewniają, że oszczędzanie danych i szybkość jego działania przysłuży się przede wszystkim tym, którzy nigdzie nie mogą znaleźć miejsca na przechowywanie większych ilości plików wideo. H.266 i zaprezentowane wraz z nim udoskonalenia obejmują również nieco bardziej specyficzne formy wideo - panoramy czy nawet nagrania w 360 stopniach. Czysto teoretycznie wszystko to może okazać się zbawienne dla streamerów i YouTuberów. Wiemy, że w prace nad VVC zaangażowany jest m.in. Intel. Pozostaje jednak zasadniczy problem...

Czy VVC się przyjmie?

VVC będzie miało wcale niełatwo przebić się na rynku. W branży obowiązuje mnóstwo formatów, każdy z nich odznacza się czymś innym, a i tak z większości korzystają w zasadzie wyłącznie profesjonaliści. Choć udogodnienia faktycznie brzmią fantastycznie, niekoniecznie gwarantują, że format będzie dalej wspierany. W pewnym momencie może wybuchnąć wojna między zyskującym na popularności AV1, a dopiero stworzonym H.266.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >