Techgame.pl > Technologie > Powstał nowy format wideo. VVC zapewnia pliki lżejsze aż o połowę
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:25

Powstał nowy format wideo. VVC zapewnia pliki lżejsze aż o połowę

Obiektyw Sony
Unsplash

Mniejsze pliki i lepsza jakość - brzmi jak marzenie streamerów i YouTuberów, a jednak to prawda. Pytanie tylko, czy dzisiejszy rynek ma miejsce na nowe rozwiązania. 

H.226 VVC, czyli niemały przełom

Niemiecki instytut Fraunhofer HHI zajął się udoskonalaniem obowiązującego do tej pory standardu H.265 HEVC i postanowił bez strat dla jakości wyposażyć go z umiejętne kompresowanie plików. Zdaniem programistów, ich Versatile Video Coding (oficjalnie wydany jako H.266) oferuje właśnie takie ulepszenia. Nowy format gwarantować ma jakość porównywalną z obecnym standardem H.265. Dla przykładu - godzina materiału w jakości Ultra HD zapisana jako H.265 zajmować na dysku może około 8 GB. VVC ma zapewniać taką samą jakość, ale oszczędzi dodatkowe 4 GB wolnego miejsca na dysku. 

Dla kogo nowy format?

Twórcy mają nadzieję, że ich najnowszy format okaże się nowym standardem na rynku. Zapewniają, że oszczędzanie danych i szybkość jego działania przysłuży się przede wszystkim tym, którzy nigdzie nie mogą znaleźć miejsca na przechowywanie większych ilości plików wideo. H.266 i zaprezentowane wraz z nim udoskonalenia obejmują również nieco bardziej specyficzne formy wideo - panoramy czy nawet nagrania w 360 stopniach. Czysto teoretycznie wszystko to może okazać się zbawienne dla streamerów i YouTuberów. Wiemy, że w prace nad VVC zaangażowany jest m.in. Intel. Pozostaje jednak zasadniczy problem...

Czy VVC się przyjmie?

VVC będzie miało wcale niełatwo przebić się na rynku. W branży obowiązuje mnóstwo formatów, każdy z nich odznacza się czymś innym, a i tak z większości korzystają w zasadzie wyłącznie profesjonaliści. Choć udogodnienia faktycznie brzmią fantastycznie, niekoniecznie gwarantują, że format będzie dalej wspierany. W pewnym momencie może wybuchnąć wojna między zyskującym na popularności AV1, a dopiero stworzonym H.266.

Tagi: Film Intel
Powiązane