Motywy do Winampa zebrane w internetowym muzeum.
Źródło: skins.webamp.org

Pociąg nostalgia rusza. Powstało muzeum skórek do Winampa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
8 Września 2020

Brzydkie szare obudowy komputerów, siermiężne myszki z kulkami, a na ekranie blue screen ewentualnie Kurka Wodna. Lata 90. w Polsce były okresem technologicznego bezguścia. Jego perłą był najwspanialszy odtwarzacz muzyki “Winamp”.

W latach 90. gościł na praktycznie każdym komputerze w polskim domu. Był darmowy, prosty w obsłudze i oferował spore możliwości, a do tego posiadał przeogromną bazę darmowych skórek, które zupełnie zmieniały wygląd odtwarzacza i odzwierciedlały charakter jego właściciela. Winamp był prawdziwym klasykiem, a teraz powstało miejsce oddające mu hołd, Winamp dostał własne muzeum.

Winamp: Początek

Na początku był chaos, a Polacy nie mieli z czego słuchać muzyki na swoich wielkich i ciężkich komputerach. Wtem pojawił się Justin Frankel oraz Dmitri Boldyrev z firmą Nullsoft. Dwójka mężczyzn stworzyła prawdziwego klasyka w branży odtwarzania muzyki. Na długie lata przed Spotify i innym odtwarzaczami służącymi do strumieniowego słuchania muzyki pojawił się Winamp. Odtwarzacz, który może zasadą działania różnił się trochę swoich następców, ale stał się nieodłącznym dodatkiem na każdym komputerze. Pierwsze wydanie legendarnego oprogramowania miało swoją premierę 21 kwietnia 1997 roku.

Skórki do programu Winamp z Dragon Ballem.

Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latMumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy latCzytaj dalej

Winamp to melodia przeszłości

Dzisiaj, w czasach zdominowanych przez serwisy zajmujące się streamingiem muzyki, czasy Winampa już raczej przeminęły. Możemy jednak zabrać się na wycięczkę pociągiem o nazwie nostalgia za sprawą pracy Jordana Eldredgea, który stworzył wirtualne muzeum motywów Winampa. Autor zgromadził już ponad 65 tysięcy pozycji, a dodanie kolejnych to tylko kwestia czasu. Muzeum powstało na bazie zbiorów The Internet Archive.

Skórki do programu Winamp z Avril Lavigne.

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

Odtwórz swoją muzykę z Winampa jak za dawnych lat

Baza stworzona przez Eldregea pozwala na wygodne przeglądanie skórek odtwarzacza, pozwala również na wykorzystanie wybranej skórki w internetowej aplikacji webamp.org. W odtwarzacz można wgrywać wybrane skórki i własną muzykę, możemy więc poczuć się jak 15 lat temu słuchając ulubionych kawałków Linkin Park, czy Limp Bizkit. Muzeum motywów do Winampa znajdziecie klikając tutaj, do waszej dyspozycji pozostaje baza 65 tysięcy skórek (chociaż baza cały czas jest powiększana). W bazie próżno szukać motywów z współczesnych gier, zespołów czy filmów, jednak nie o to przecież chodzi. Baza posiada ogromną dawkę motywów bazujących na popkulturze, która cieszyła się największym zainteresowaniem w poprzednich dekadach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mumia przemówiła. Archeologowie odtworzyli głos człowieka sprzed 3 tysięcy lat
  2. Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzają
  3. Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologiczny
  4. Smażone mięso jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń

Następny artykuł