Techgame.pl
Ekran startowy w systemie Windows 95

Wikipedia Commons

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat

6 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Programiści lubią od czasu do czasu zabawić się kodem i umieścić w projekcie, nad którym pracują ukrytą niespodziankę. Niektóre są łatwiejsze do odnalezienia, inne praktycznie niemożliwe. Tak też było w przypadku Windowsa 95.

Odnalezienie tego easter egg’a zajęło ludzkości 25 lat i w sumie nie możemy tutaj mówić o tym, że go odkryliśmy, bo po latach pokazał go jeden z twórców legendarnego systemu, czyli Jeff Parsons.

Czym jest easter egg?

Easter Egg, czyli wielkanocne jajo, nazwą nawiązuje do wielkanocnej tradycji ukrywania pisanek w różnych miejscach w taki sposób, aby dzieci mogły spędzić czas na poszukiwaniach. Easter egg’i w branży komputerowej wychodzi z podobnego założenia. Programiści pracujący nad danym kodem czasami się nudzą, mają trochę wolnego czasu lub po prostu chcą zrobić dowcip i piszą kilka dodatkowych linijek kodu, który po wykonaniu odpowiednich czynności odkrywa przed nami ukryte przez informatyków treści. Może to być krótka informacja, która pozdrawia odkrywcę, może to być animacja, a nawet dodatkowy fragment gry.

Ciężko określić, ile w danej produkcji może znajdować się easter egg’ów, bo w celu rzeczywistego sprawdzenia należałoby przewertować kod źródłowy od początku do końca, a to często bywa po prostu niemożliwe. Sprawę utrudnia fakt, że programiści często w taki sposób ukrywają swoje easter egg’i, że po czasie sami o nich zapominają. Na szczęście w przypadku tej niespodzianki z Windowsa 95, jeden z deweloperów pamiętał o ukrytej 25 lat temu zawartości i właśnie nam ją przedstawił.

45 lat Microsoftu i 25 lat Windowsa 95

Z okazji 45 lecia powstania firmy Microsoft, niszowy kanał na platformie YouTube, o nazwie Living Computers: Museum + Labs umieścił film, na którym Jeff Parsons, jeden z deweloperów Windowsa 95 ujawnia tajemnicę, która ukryta była na pulpicie od 25 lat. Sposób w jaki należało odkryć tego easter egg’a sprawiał jednak, że szanse na przypadkowe odkrycie były bliskie zeru. Co więc należało zrobić? Najpierw użytkownik powinien stworzyć pusty folder na pulpicie i nazwać go "and now, the moment you’ve all been waiting for". Następnie należało zmienić nazwę tego folderu na “we proudly present for your viewing pleasure" i na samym końcu zmienić nazwę po raz ostatni na "The Microsoft Windows 95 Product Team!". Co w połączeniu da nam wiadomość “A teraz moment, na który czekali wszyscy! Dla Waszej przyjemności dumnie prezentujemy! Zespół Microsoftu odpowiedzialny za Windowsa 95!”. Następnie należało po prostu wejść w utworzony folder a naszym oczom ukazywała się długa animacja przedstawiająca wszystkie osoby zaangażowane w produkcję systemu. Rozwiązanie easter egg’a możecie obejrzeć poniżej.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >