Gwiezdne Wojny włączone w oknie dialogowym CMD na Windowsie XP
Źródło: YouTube

O istnieniu tych tajemnic na Windows XP nie mieliście pojęcia. Najciekawsze easter egg'i legendarnego systemu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Września 2020

Programiści systemu Windows mają chyba całkiem sporo czasu między wypuszczaniem kolejnych aktualizacji. W sieci pojawiły się kolejne triki, dzięki którym możemy odkryć zupełnie nową, ukrytą zawartość w systemie XP.

W ostatnim czasie informowaliśmy Was o easter egg’u, który po 25 latach został zaprezentowany przez jednego z programistów w systemie Windows 95. Okazuje się, że nowsze systemu od Microsoftu również posiadają liczne ukryte treści, żarty i ciekawostki, które odkryli bardziej ciekawscy użytkownicy.

Prosty sposób na zwycięstwo w grach na Windows

Jedną z najbardziej atrakcyjnych funkcjonalności w starszych systemach Windows (głównie dla pracowników biurowych) były darmowe gry, dzięki którym można zabić trochę czasu w oczekiwaniu na koniec pracy. Te gry to oczywiście proste karcianki, takie jak pasjans czy Free Cell, logiczna gra Saper, która stała się prawdziwym klasykiem oraz legendarny Pinball, który szturmem wziął użytkowników Windowsa XP. Jak się okazuje, wszystkie te gry mają ukryte sposoby, za pomocą których będziemy w stanie wywindować nasze wyniki na niezwykle wysoki poziom.
Dla przykładu Pasjans umożliwia superszybkie zwycięstwo co wiąże się z osiągnięciem niezwykle okazałego wyniku, którego nie pobiją nawet najlepsi mistrzowie tej gry. Co należy zrobić? To bardzo proste. Po uruchomieniu Pasjansa musimy wybrać “Grę na czas” i wersję “Standardową”. Po 30 sekundach wciskamy kombinację klawiszy ALT+SHIFT+2. Naszym oczom ukaże się finałowa animacja zwycięstwa i pytanie czy gra ma zostać rozdana ponownie. Jeżeli wybierzemy NIE i naciśniemy ponownie wyżej wspomnianą kombinację klawiszy, to nasz wynik zostanie dodany do rankingu. Podobny trik możemy zastosować w grze Free Cell, gdzie po wybraniu Nowej Gry naciskamy CTRL+SHIFT+F10. Następnie klikamy opcję Przerwij i wykonujemy jakikolwiek ruch. Efekt? Zwycięstwo!

Deep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuDeep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuCzytaj dalej

Jeżeli wolicie bardziej zręcznościowe podejście do gier, ale nie jesteście zbyt zręczni, to idealnym rozwiązaniem będzie uruchomienie prostego oszustwa w grze 3D Pinball dla Windows. Legendarny stół Space Cadet daje możliwość pełnej kontroli nad kulką. Wystarczy jedynie wpisać (po uruchomieniu gry) tekst hidden test, a następnie kliknąć kursorem w kulkę. Teraz możemy bez stresu sterować kulką za pomocą naszej myszki. Z grą 3D Pinabll wiąże się również inna ciekawostka, jest to bowiem gra stworzona przez studio MAXIS, które odpowiada za takie legendarne gry jak The Sims. Przez różne okoliczności gra trafiła jednak w okrojonej wersji jako darmowa gra na Windowsa XP. W sieci można znaleźć jednak dodatkowe stoły, które były częścią pełnej produkcji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

2. Nawet 6240 zł do twojej emerytury. Mało kto o tym wie, ale możesz liczyć na dodatkowe pieniądze

3D Pinball Space Cadet

Jeżeli chcecie zostać mistrzem Sapera, ale przez te wszystkie lata nie udało Wam się pojąć jakie zasady nim rządzą i co oznaczają te wszystkie cyferki wyświetlające się na bloczkach, to nic straconego. Uruchomcie grę, ustawcie kursor w oknie Sapera i wpiszcie “xyzzy”, a następnie przytrzymajcie kombinację klawiszy SHIFT+ ENTER oraz ENTER. W górnym, lewym rogu ekranu pojawi się biały piksel, który będzie się świecił na czarno w momencie, kiedy nasz kursor znajdzie się nad miną.

Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadachAmerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadachCzytaj dalej

Gwiezdne Wojny na Windowsie XP

Na koniec pozostawiamy znajdźkę, która zachwyci amatorów programowania oraz Gwiezdnych Wojen. Legendarne filmy o losach Skywalkerów przyciągają po dziś dzień miliony ludzi do kin. Większość z nich nie zdawała sobie sprawy, że zupełnie za darmo mogą sobie obejrzeć Epizod IV, a więc Nową Nadzieję, na swoim wysłużonym Windowsie XP. Co prawda jest to wersja tekstowa, ale zawsze. Co należy zrobić? Wystarczy otworzyć okno dialogowe (Start – uruchom – cmd). A następnie wpisać “telnet”, “o” oraz wpisać w trójkątne nawiasy <> adres “towel.blinkenlights.nl”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciężko ranny szczeniak leżał na ulicy i błagał o pomoc. Zachowanie jego mamy wywołuje łzy
  2. Polacy notorycznie nie dodają do jajecznicy 1 składnika. Błąd, bez niego traci aksamitną konsystencję i cudowny smak
  3. Strażnicy aż osłupieli. Gdy weszli do lasu, opadły im ręce, zdjęcia mówią wszystko
  4. Znalazł olbrzymie gniazdo os w suficie. Tysiące agresywnych owadów zawładnęło domem [wideo]
  5. Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadach
  6. Lekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomni

Następny artykuł