Instagram na Windows 95
Źródło: fot. Misha Petrick

Tak wyglądałby Instagram na Windowsie 95. Instagramerki miały by poważny problem

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
25 Sierpnia 2020

Windows 95 to legendarny system. Trzeba przyznać, że na samo wspomnienie jego wyglądu łezka w oku się kręci.

Windows 95 nie tak dawno temu świętował swoje 25-lecie. System ten to była prawdziwa rewolucja dla milionów komputerów osobistych na całym świecie.

Windows 95 to legenda

Microsoft może być bez wątpienia dumny z produktu, który stworzył. Przy okazji premiery systemu operacyjnego Windows 95, firma wprowadziła wiele nowości, które zostały z nami do dzisiaj. Wtedy były to ekstrawaganckie i nowoczesne rozwiązania. Dzisiaj bierzemy je za pewnik. Na temat innowacji z roku 1995 można napisać grubą książkę. Warto również przypomnieć sobie o zwariowanej kampanii reklamowej towarzyszącej premierze. System ten bez wątpienia nęci wspomnienia. Jego wygląd to prawdziwa legenda. Młodsi użytkownicy go nie pamiętają. Nie są również w stanie wyobrazić jak mogłyby wyglądać aplikacje. gdy czy strony na staruszku wypuszczonym przez Microsoft. Niektórzy graficy oddają się fantazjom w stylu “co by było gdyby”. Jedną z nich jest koncept stworzony przez rosyjskiego grafika i animatora Mishe Petricka.

Co by zrobiły Instagramerki?

Zdolny rosyjskie artysta opracował kilka świetnych animowanych obrazów(GIF-ów), w których pokazał, jak wyglądałby Instagram, gdyby powstał w czas bliskich Windows 95. Trzeba przyznać, że jest to niesamowita podróż w czasie. Młodym ludziom jest na pewno trudno patrzeć na insta wyglądającego w taki sposób, że aż oczy bolą. Wszechobecna zieleń i pikseloza to terminy bliskie systemowi, który wyszedł 25 lat temu. Sam rezultat tego graficznego eksperymentu jest bardzo interesujący. Idealnie wpisuje się on w nurt potocznie zwanych “demake’ów”. Jest to gra słowna od słowna “remake”.Nietrudno się domyślić co ona oznacza. Są one w głównej mierze kojarzone w pierwszej kolejności z grami, a nie aplikacjami. "Wychowywałem się w latach 90. i Windows 95 był bardzo fajny dla mnie, tak jak Instagram jest 'cool' dla dzisiejszych dzieciaków. Cały urok polega na dopasowaniu do siebie tych dwóch sprzeczności (Windowsa 95 i Instagrama - przyp. red.)" - przekazał fanom Petrick o swoim dziele.

Instagram by Misha Petrick

Cały projekt znajdziecie pod tym adresem. Zachęcamy was do sprawdzenia i zostawienia komentarza na naszym facebooku. Trzeba przyznać, że nęci wspomnienia!

Następny artykuł