Eksplozja głowicy termojądrowej Sarfish w kosmosie.
Źródło: YouTube

Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testów

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Września 2020

Lata 50. i 60. XX wieku były niezwykle wybuchowym okresem. Zimna Wojna nabierała tempa, a Sowieci i Amerykanie prześcigali się w kolejnych testach sprawdzających skuteczność bomb atomowych i termojądrowych.

Operacja Fishbowl to kilka prób wybuchów w kosmosie

Operacja Fishbowl była częścią ogromnej operacji militarnej o nazwie Dominic. Seria testów rozpoczęła się w 1962 roku w odpowiedzi na sowiecką deklarację o zakończeniu trzyletniego moratorium. Wcześniej Amerykanie przeprowadzili jeszcze sześć misji, których celem była detonacja ładunków termojądrowych na dużej wysokości. Testy z 1958 roku nie były jednak zadowalające, ponieważ testy YUCCA, TEAK, ORANGE i ARGUS były przeprowadzone w sposób powierzchowny i nie dostarczyły żadnych sensownych informacji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

2. Pamiętacie Mareczka z "Czterdziestolatka"? Nie do wiary, czym się teraz zajmuje

Starfish – ogromna eksplozja termojądrowa w kosmosie

Operacja Fishbowl przebiegała z trudnościami. Pierwsza rakieta (Bluegill) straciła łączność z radarem śledzącym jej ruch, więc musiała zostać zniszczona w trakcie lotu. Pierwszy start Starfish został zaplanowany na 20 czerwca 1962 roku, musiał on być jednak anulowany z powodu awarii rakiety Thor, która miała wynieść ładunek wybuchowy na odpowiednią wysokość. Po 59 sekundach lotu silnik rakiety przestał pracował, a całe urządzenie zaczęło się rozpadać. Oficerowie zadecydowali o zniszczeniu rakiety i głowicy termojądrowej na wysokości około 10 000 metrów nad ziemią. Radioaktywne odpady i resztki rakiety spadły na atol Johnstona i otaczający je ocean.

Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020Czytaj dalej

Wybuch, który przerósł oczekiwania wszystkich

9 lipca 1962 roku doszło do kolejnej, tym razem udanej próby wyniesienia głowicy termojądrowej na odpowiednią wysokość. Rakieta Thor wyniosła głowicę Starfish Prime na wysokość 1100 km. Kiedy ładunek opadł na wysokość 400 kilometrów został zdetonowany. Siła wybuchu przerosła oczekiwania wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie. Impuls elektromagnetyczny (EMP), który powstał w wyniku eksplozji, był tak silny, że urządzeniom zbierającym pomiary zabrakło skali. Impuls był odczuwalny na oddalonych o 1445 kilometrów Hawajach, gdzie wyrządził poważne szkody. W wyniki eksplozji zgasło około 300 lamp ulicznych, włączyły się alarmy antywłamaniowe, uszkodzeniu uległy mikrofalowe linie telefoniczne, co skutkowało w zerwaniu połączenia telefonicznego między wyspami na Hawajach. Najgorsze skutki eksplozji miały jednak miejsce wysoko nad naszymi głowami. Eksplozja wprowadziła do magnetosfery Ziemi ogromną ilość naładowanych cząstek, które w skutek działania ziemskiego pola magnetycznego zostały rozciągnięte wokół planety, tworząc jednocześnie sztuczny pas radiacyjny. Zniszczył on kilka satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej i zwiększył promieniowanie podczas załogowych lotów kosmicznych.

Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieMoże istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieCzytaj dalej

Nagranie eksplozji głowicy Starfish

Poniżej możecie obejrzeć krótki materiał podsumowujący operację Fishbowl, której najbardziej spektakularnym testem była detonacja głowicy Starfish Prime na wysokości 400 km nad ziemią.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kopnął bezpańskiego psa, bo zawadzał mu na jezdni. Nie spodziewał się zemsty, która nastąpiła w nocy
  2. Ewa zostawiła męża. Głodowała, jadła suchy chleb, bo unikał alimentów skandalicznymi sposobami
  3. Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020
  4. Polacy opracowali szczepionkę na COVID-19. Ogromny sukces naukowców
  5. Mars w jakości 8K. Japończycy pokażą Czerwoną Planetę jakiej nie znamy
  6. Nie żyje 17 osób. Ponury raport Ministerstwa Zdrowia

Następny artykuł