Techgame.pl
Fragment filmu, pt. New device puts music in your head - no headphones required

Noveto/Materiały prasowe

Opracowali cudowne, "niewidzialne" słuchawki. Aż ciężko uwierzyć, jak działają, niedługo trafią do sprzedaży

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Twoje mieszkanie ma “ściany z papieru", a Twój sąsiad cały czas narzeka, że za głośno słuchasz muzyki lub oglądasz telewizję? Te problemy już niedługo mogą stać się przeszłością, wszystko za sprawą innowacyjnego wynalazku o nazwie Sound

“Niewidzialne słuchawki”, jak określa swój wynalazek izraelski producent Noveto, czyli głośnik SoundBeamer 1.0 działa w taki sposób, że przesyła dźwięk w bardzo ukierunkowany sposób. Człowiek stojący obok osoby korzystającej z tego urządzenia może nic nie słyszeć, kiedy Ty będziesz zatapiać się w głośnych dźwiękach swojego ulubionego kawałka.

Twój prywatny dźwięk. Cudowne słuchawki, których nie ma

Mieszkańcy bloku z wielkiej płyty, których w Polsce nie brakuje, muszą mierzyć się z poważnymi konsekwencjami tego rodzaju lokum. Mowa oczywiście o bardzo cienkich ścianach, które często praktycznie w ogóle nie izolują dźwięku, przez co nawet trochę głośniejszy fragment w filmie lub piosence może denerwować naszych sąsiadów. Izraelska firma Noveto ma sposób jak na to zaradzić.

Wynalazek o nazwie SoundBeamer 1.0 to głośnik, który działa w nietypowy sposób. Jego działanie można w zasadzie porównać do słuchawek. Osoba, w którą sprzęt jest “wycelowany” słyszy dźwięki, które się z niego wydobywają, jak gdyby nigdy nic. Osoby postronne jednak słyszą jedynie nieznaczny szum lub przytłumioną muzykę, która nie jest w żadnym stopniu inwazyjna.

Wynalazek, który gra ciszą

Noveto właśnie poinformowało o przeprowadzeniu testów swojego prototypowego głośnika SoundBeamer 1.0. Urządzenie tylko z nazwy i wyglądu przypomina głośnik. W działaniu bardziej już przypomina niewidzialne słuchawki. Wynalazek w taki sposób ukierunkowuje fale dźwiękowe, że te trafiają jedynie do uszu osób, które przed nim siedzą. Osoby przebywające obok lub w innych pomieszczeniach nie słyszą muzyki wydobywającej się z tego głośnika.

Producent podkreśla, że urządzenie jest na tyle skuteczne, że nawet stojąc obok osoby korzystającej z nietypowego głośnika, ale nie w jego zasięgu, osoby postronne mogą co najwyżej słyszeć nieznaczne szmery lub przytłumione dźwięki (tak jak w przypadku słuchawek, które nie wytłumiają w 100% dźwięku.

Wiele osób może się pukać w głowę i pytać po co komu taka technologia. Wystarczy kupić sobie słuchawki. W pewnym sensie mają rację, jednak warto zauważyć, że słuchawki, nieważne jak wygodne i zaawansowane, po dłuższym czasie użytkowania zaczynają zwyczajnie męczyć uszy. Nie da się w nich również za bardzo położyć na boku, bo wbijają się wtedy w uszy. Wynalazek izraelskiej firmy może okazać się tym, na co wszyscy czekali.

Prototyp już niedługo może trafić na sklepowe półki

Zainteresowanych innowacyjnym wynalazkiem Noveto z pewnością nie będzie brakowało. Cichy głośnik może okazać się zbawieniem dla osób, których sąsiedzi są nadmiernie wyczuleni na hałasy. Chociaż SoundBeamer 1.0 jest dopiero prototypem, a jego testy trwają, to producent informuje, że urządzenie może trafić do sprzedaży już pod koniec przyszłego roku.

SoundBeamer 1.0 działa na zasadzie fal ultradźwiękowych, które namierzają uszy słuchacza. Dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii kierunkowania dźwięku, między głośnikiem, a użytkownikiem tworzy się specjalna “bańka” dźwiękowa. Dzięki temu, osoba słuchająca może cieszyć się głośną muzyką lub dźwiękiem z filmu, a osoby postronne usłyszą najwyżej niewyraźne szmery.

W celu zapewnienia odpowiedniej liczby egzemplarzy w momencie wejścia na rynek, Noveto spodziewa się ogromnego zainteresowania swoim urządzeniem, izraelska firma nawiązała współpracę z chińskim producentem Foxconn. Jeżeli urządzenie rzeczywiście będzie działało w taki sposób, jak tłumaczy Noveto, to może się ono okazać jednym z bardziej przełomowych wynalazków ostatnich lat. Firma nie ujawniła jeszcze ceny za swoje najnowsze urządzenie, patrząc jednak na ceny obecnych na rynku soundbarów, możemy spodziewać się, że SoundBeamer 1.0 będzie kosztował gdzieś w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >