Fragment filmu, pt. An Introduction to ClearMate™
Źródło: YouTube/Thornhill Medical

Niezwykły wynalazek, który pomoże wytrzeźwieć. Urządzenie wykorzystuje hiperwentylację

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Listopada 2020

Są wynalazki, które zmieniają ludzkie życia i losy świata. Są też takie wynalazki, przy których człowiek zaczyna się zastanawiać, co kierowało osobą, która była pomysłodawcom. Takie myśli może wzbudzać urządzenie kanadyjskich inżynierów, którzy opracowali maszynę przyspieszającą proces trzeźwienia.

Alkohol ma bardzo duży wpływ na zachowanie naszego organizmu. Niewielkie jego ilości mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, ludzkość jednak często znacząco przesadza ze spożyciem trunków wyskokowych, co kończy się dziurami w pamięci i potwornym kacem. Urwanego filmu dzisiaj nie naprawimy, ale możemy wyleczyć się szybciej z kaca.

Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19Czytaj dalej

Co się dzieje z alkoholem po spożyciu

Osoby, które chociaż raz w życiu przesadziły i wypiły o kilka głębszych za dużo, z pewnością wiedzą, że to co następuje potem nie jest zbyt przyjemne. Zawroty, wymioty, ospałość i ból głowy są niestety stałym elementem kaca.
Nasz organizm oczywiście robi wszystko co w jego mocy, aby pozbyć się niezdrowego alkoholu z naszego wnętrza. Następuje to dwojako: 90% spożytego alkoholu opuszcza nasz organizm za pomocą odpowiednich rozkładów chemicznych (katalizowanie procesów enzymatycznych), 10% alkoholu opuszcza nasz organizm w moczu i wydychanym powietrzu.

Wynalazek, na który nie zasługujemy, ale go dostaniemy

Kanadyjscy naukowcy opracowali urządzenie ClearMate, który ma nam pomóc w szybszym wytrzeźwieniu. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby usuwać z organizmu tlenek węgla jednak dzięki kilku modyfikacjom eksperci wpadli na pomysł jak wykorzystać to urządzenie do usuwania nadmiaru alkoholu z organizmu.

Urządzenie usuwa alkohol z płuc, nie ma jednak mocy by usunąć niechciane substancje z krwi oraz nie radzi sobie z katalizowaniem procesu enzymatycznego. Efekty jego pracy nie są więc zbyt spektakularne, ale jest to z pewnością niezwykła ciekawostka.

Abstrakcyjny problem iPhone 12 tuż po premierze. Użytkownicy nie mogą uwierzyćAbstrakcyjny problem iPhone 12 tuż po premierze. Użytkownicy nie mogą uwierzyćCzytaj dalej

Jak działa nietypowy wynalazek?

Przerobiony ClearMate działa na zasadzie procesu hiperwentylacji. Oczywiście proces ten jest w odpowiedni sposób zaprojektowany. Jak podkreśla bowiem jeden z kanadyjskich anestezjologów, Joseph Fisher z Toronto General Hospital Research Institute, “Nie można tak po prostu hiperwentylować pacjenta, bo zemdlałby na przestrzeni minuty, może dwóch”.

Kanadyjski wynalazek dostarcza użytkownikowi odpowiedniej dawki tlenu i dwutlenku węgla w celu stworzenia kontrolowanej hiperwentylacji, która będzie pozbawiona negatywnych skutków ubocznych. Samo urządzenie jest raczej ciekawostką ornitologiczną niż czymś, co w niedalekiej przyszłości wejdzie do popularnego użycia.

Największym problemem specyficznego wynalazku jest fakt, że aby osiągnąć zakładany efekt, osoba musi poddawać się procesowi hiperwentylacji przez kilka godzin, a nawet po ukończeniu “zabiegu” efekt jest nieznaczny. ClearMate potwierdził swoje działanie w przypadku pomagania osobom, które zatruły się tlenkiem węgla, jednak ofiary zbyt mocnego przepicia raczej nie będą miały szansy na skorzystanie z niezwykłych możliwości tego urządzenia.

Specyfikacja Galaxy S21 ujawniona w olbrzymim wycieku. Niewiarygodne, co Samsung zamierza upchnąć w środkuSpecyfikacja Galaxy S21 ujawniona w olbrzymim wycieku. Niewiarygodne, co Samsung zamierza upchnąć w środkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stworzył najsłynniejszy fotel w historii PRL. Poznajcie historię niezwykłego Józefa Chierowskiego
  2. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  3. Najnowsze doniesienia o Marsie wprawiają w osłupienie. Chodzi o wodę na planecie, zaskakujące informacje
  4. Samsung wydał bardzo wadliwą aktualizację dla telefonów. Poważne awarie i problemy z ładowaniem, jest ważny szczegół
  5. Steam zadziwił fanów PlayStation. Niezwykłe doniesienia, chodzi o kontroler DualSense
  6. Nie żyje były selekcjoner reprezentacji Polski. Z kadrą sięgnął po duży sukces
  7. Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna

Następny artykuł