Techgame.pl
Fragment filmu, pt. An Introduction to ClearMate™

YouTube/Thornhill Medical

Niezwykły wynalazek, który pomoże wytrzeźwieć. Urządzenie wykorzystuje hiperwentylację

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Są wynalazki, które zmieniają ludzkie życia i losy świata. Są też takie wynalazki, przy których człowiek zaczyna się zastanawiać, co kierowało osobą, która była pomysłodawcom. Takie myśli może wzbudzać urządzenie kanadyjskich inżynier

Alkohol ma bardzo duży wpływ na zachowanie naszego organizmu. Niewielkie jego ilości mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, ludzkość jednak często znacząco przesadza ze spożyciem trunków wyskokowych, co kończy się dziurami w pamięci i potwornym kacem. Urwanego filmu dzisiaj nie naprawimy, ale możemy wyleczyć się szybciej z kaca.

Co się dzieje z alkoholem po spożyciu

Osoby, które chociaż raz w życiu przesadziły i wypiły o kilka głębszych za dużo, z pewnością wiedzą, że to co następuje potem nie jest zbyt przyjemne. Zawroty, wymioty, ospałość i ból głowy są niestety stałym elementem kaca.  Nasz organizm oczywiście robi wszystko co w jego mocy, aby pozbyć się niezdrowego alkoholu z naszego wnętrza. Następuje to dwojako: 90% spożytego alkoholu opuszcza nasz organizm za pomocą odpowiednich rozkładów chemicznych (katalizowanie procesów enzymatycznych), 10% alkoholu opuszcza nasz organizm w moczu i wydychanym powietrzu.

Wynalazek, na który nie zasługujemy, ale go dostaniemy

Kanadyjscy naukowcy opracowali urządzenie ClearMate, który ma nam pomóc w szybszym wytrzeźwieniu. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby usuwać z organizmu tlenek węgla jednak dzięki kilku modyfikacjom eksperci wpadli na pomysł jak wykorzystać to urządzenie do usuwania nadmiaru alkoholu z organizmu.

Urządzenie usuwa alkohol z płuc, nie ma jednak mocy by usunąć niechciane substancje z krwi oraz nie radzi sobie z katalizowaniem procesu enzymatycznego. Efekty jego pracy nie są więc zbyt spektakularne, ale jest to z pewnością niezwykła ciekawostka.

Jak działa nietypowy wynalazek?

Przerobiony ClearMate działa na zasadzie procesu hiperwentylacji. Oczywiście proces ten jest w odpowiedni sposób zaprojektowany. Jak podkreśla bowiem jeden z kanadyjskich anestezjologów, Joseph Fisher z Toronto General Hospital Research Institute, “Nie można tak po prostu hiperwentylować pacjenta, bo zemdlałby na przestrzeni minuty, może dwóch”.

Kanadyjski wynalazek dostarcza użytkownikowi odpowiedniej dawki tlenu i dwutlenku węgla w celu stworzenia kontrolowanej hiperwentylacji, która będzie pozbawiona negatywnych skutków ubocznych. Samo urządzenie jest raczej ciekawostką ornitologiczną niż czymś, co w niedalekiej przyszłości wejdzie do popularnego użycia.

Największym problemem specyficznego wynalazku jest fakt, że aby osiągnąć zakładany efekt, osoba musi poddawać się procesowi hiperwentylacji przez kilka godzin, a nawet po ukończeniu “zabiegu” efekt jest nieznaczny. ClearMate potwierdził swoje działanie w przypadku pomagania osobom, które zatruły się tlenkiem węgla, jednak ofiary zbyt mocnego przepicia raczej nie będą miały szansy na skorzystanie z niezwykłych możliwości tego urządzenia.

Podobne artykuły

iPhone SE 2020 w różnych wariantach kolorystycznych

Technologie

Apple zaskoczyło wszystkich niską ceną. Budżetowy iPhone w ofercie giganta

Czytaj więcej >
dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >