Techgame.pl
Xbox Series X z padem

xbox.com

Xbox Series X: Microsoft chwali się nową konsolą, znamy możliwą cenę i specyfikację

26 Lutego 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft w końcu ujawnił karty na temat swojej najnowszej konsoli - Xbox'a Series X. Urządzenie zapowiada się bogato. Potwierdzono wsteczną kompatybilność. Cyberpunk 2077 będzie dostępny w opcji Smart Delivery.

Microsoft podzielił się ze światem konkretami odnośnie najnowszej wersji flagowej konsoli, czyli Xbox Series X. Najważniejszą ujawnioną informacją jest zapewne wnętrze sprzętu - konsola ma posiadać 12 teraflopów (uuuu!), co daje dwukrotnie więcej niż poprzednia wersja Xbox'a, czyli Xbox One. Ponadto sercem konsoli będzie procesor AMD, który oparto na architekturze RDNA 2 i ZEN 2. Dzięki temu gry chulać mają w szałowych 120 fpsach w 1080p - poprzedni Xbox często miał problemy z 60 klatkami przy tej samej rozdzielczości.

Graficzne fajerwerki XXI wieku

Dziwnym byłoby nie pochwalenie się jedną z najgłośniejszych nowinek graficznych ostatnich lat, czyli obsługiwaniem technologii Ray Tracing, która pozwala na realistyczne generowanie oświetlenia, co poprawia jakość odbić, promieni słonecznych i akustykę przestrzeni, a wszystko to w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzi technologia VRS, czyl Variable Rate Shading, która pozwoli na, zdaniem Phila Spencera, "osiągnięciu stabilnej liczby klatek na sekundę i wyższych rozdzielczości bez negatywnego wpływu na ostateczną jakość obrazu". VRS pozwala na skoncentrowanie mocy graficznej na konkretnym efekcie albo obiekcie.

Nowy Xbox, nowa szybkość

Spencer w poście na blogu Xbox'a twierdzi, iż "nowa generacja będzie oferowała więcej grania, niż czekania. Wiemy, że podczas gry, wielu graczy wymaga minimalnego opóźnienia, żeby dokładnie poczuć immersję". Dlatego nowy Xbox zaoferuje super szybki dysk SSD, dzięki któremu będzie można zacząć grę dokładnie w momencie, w którym się zakończyło ostatnio, bez brnięcia przez ekrany ładowania (funkcja Quick Resume dostępna będzie dla wielu gier jednocześnie). Taka sama zasada dotyczy zminimalizowania opóźnienia pada, co zaowocuje szybką reakcją i dokładnością.

Wsteczna kompatybilność, czyli to, co lubimy najbardziej

Chyba jedną z najważniejszych informacji odnośnie Xbox'a Series X jest potwierdzenie wstecznej kompatybilności z tytułami z Xbox'a One, które mają do tego zostać zeskalowane do nowej generacji, dzięki czemu będą po prostu działać lepiej i szybciej. Oczywiście wsteczna kompatybilność dotyczyć ma również tytułów z Xbox Game Pass. Jedna z najciekawszych zapowiedzi dotyczy zaś Smart Delivery, dzięki któremu jedna gra kupiona niezależnie od generacji (nowa czy poprzednia) będzie działać na drugim urządzeniu. CD Projekt RED już potwierdził, że kupno Cyberpunk 2077 na Xbox'a One zaowocuje możliwością odpalenia tytułu w ulepszonej wersji na Xbox'ie Series X.Cena konsoli nie została podana oficjalnie, jednak analitycy szacują ją na około 399 USD. Plotki i wycieki wskazują jednak na 499 USD. Mimo wszystko włącznie z podatkami cena w Polsce wyniesie najpewniej trochę więcej niż 2 tys. złotych z górnym limitem 2,5 tys. złotych. Konsola, jak zresztą można się spodziewać, ukazać się ma w okresie świątecznym tego roku. Kolejne informacje otrzymamy w ciągu najbliższych miesięcy, z czego najwięcej dowiemy się zapewne z E3

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >