Smartfon YouTube
Źródło: Unsplash

Nowy regulamin YouTube. Więcej reklam i krótsze filmy?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Lipca 2020

Nowy regulamin YouTube'a jest zdecydowanie wymierzony w pomaganie twórcom. Szkoda jednak, że poważnie może to zaszkodzić odbiorcom. Zmiany niemal gwarantują nam krótsze filmy i więcej reklam. Nowy regulamin serwisu będzie obowiązywać już niedługo.

YouTube znienia regulamin i... nie każdemu może się to spodobać. Rzekłbym - jest słabo.

Zmiany w regulaminie YouTube

Google wprowadza poważne zmiany w regulaminie najpopularniejszego serwisu wideo w internecie. Lista zmian może nie jest specjalnie długa, jednak wygląda na to, że nowy zapisy dadzą się we znaki szczególnie zwykłym użytkownikom. Jednocześnie wydaje się, jakoby całość była podyktowana ułatwieniu twórcom zarabianiu na reklamach. Samo Google również przekazuje informacje jakoby firmie zależało na zmaksymalizowaniu zysków autorów. Nie będzie jednak dla nikog zaskoczeniem, że równa się to większemu zyskowi dla firmy.

Więcej reklam, krótsze filmy

Zmiany dotyczą przede wszystkim skróceniu minimalnego czasu wymaganego do tego, aby możliwe było umieszczenie w połowie filmiku dodatkowej reklamy. Przez ostatnie lata minimalna długość filmu musiała wynosić do najmniej 10 minut, teraz jednak czas ten został skrócony do 8 minut. Dodatkowa reklama trwać może nawet do 30 sekund. Co jeszcze bardziej może zaskoczyć - zmiany obowiązywać zaczną 27 sierpnia, jednak nie tylko dla filmów dodanych do serwisu po tej dacie. Nowe reklamy automatycznie zostaną dodane do wszystkich innych wcześniej opublikowanych wideo.

Jak żyć?

Jak zauważyliśmy wcześniej - więcej zysków dla twórców równa się więcej zysku dla Google. Tu jednak pojawia się jednak kolejna rzecz, która może wskazywać na to, że YouTube skłania się ku zwiększeniu reklam. Serwis od nie tak długiego czasu umożliwia wykupienie specjalnej subskrypcji YouTube Premium, która wyceniona została na 23,99 złotych miesięcznie. Tak naprawdę główną funkcją wersji Premium jest właśnie to, że nie wyświetlają nam się reklamy. Być może YT skupia się na popularyzacji tej formy zarabiania.

Następny artykuł