Mały żółw stepowy.
Źródło: Public Domain Pictures

Maleńki żółwik inwalida znowu się porusza. Wszystko dzięki prostej technologii

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Lipca 2020

Życie bywa ciężkie i niesprawiedliwe. Ten żółwik coś o tym wie, ale się nie poddał.

Technologia ratująca życia kojarzy nam się z niesamowicie drogim sprzętem. Jednak często bywa tak, że aby poprawić komuś standard życia nie trzeba wcale aż tak wiele. Przekonał się o tym malutki żółwik stepowy, który od urodzenia jest inwalidą.

Jak technologia ingeruje w nasze życia

Obecnie bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie otaczającej nas technologii. Rakotwórcze promieniowanie sieci 5G, wszczepianie czipów, aby kontrolować ludzkość i tym podobne. Zaczęliśmy się bać szybkiego rozwoju technologii, co sprawiło, że część osób zaczęła ją demonizować. Spójrzmy jednak na bardziej pozytywne przykłady technologii pomagającej człowiekowi.

Afryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy oceanAfryka powoli się rozpada. W jej miejscu powstanie nowy oceanCzytaj dalej

Nie dalej jak dwa tygodnie temu pisaliśmy o bionicznej dłoni, którą opracował indyjski startup zlokalizowany w Poznaniu. Taka ręka może daje zupełnie nowe możliwości użytkownikowi, który może dzięki niej odzyskać dłoń, która jest niemal w 100% tak samo sprawna, jak oryginalna dłoń. Jeszcze wcześniej pisaliśmy o sztucznym oku, które może okazać się wybawieniem dla osób, które straciły wzrok z powodu wypadku lub choroby. Takie oko mogłoby dawać jeszcze więcej możliwości niż oko prawdziwe, np. widzenie w ciemności.

Rozwiązanie znane i lubiane

Sposób w jaki postanowiono pomóc żółwikowi, który z powodu choroby nie ma władzy w tylnych łapkach jest prosty i dobrze znany. Do tylnej części skorupy zamontowane zostały małe, odpowiadające wielkości żółwika, kółka na osi, dzięki którym maluch może przesuwać się po płaskich powierzchniach. Takie rozwiązanie stosuje się chociażby u psów, które nie mają władzy w tylnych łapach.

Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owadaŚwiat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owadaCzytaj dalej

Nagranie

Żółwik ze swoimi nowymi “tylnymi łapami” prezentuje się fenomenalnie. Zobaczcie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ryba która pochłania 99.5% światła. Niezwykła umiejętność
  2. Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada
  3. Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzacza
  4. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia

Następny artykuł