Pamiętasz tego "psiaka"? AIBO doczekał się brata, który kosztuje krocie
Lata 90. XX wieku to okres, w którym powstawały niezwykłe zabawki. Jedną z nich był robo-pies AIBO. Psiak zawładnął sercami dzieci, jednak w swoich czasach kosztował krocie. Parę lat temu Sony stworzyło nową wersję elektronicznego kundelka. Pamiętacie jeszcze AIBO?
Nazwa AIBO pochodzi od angielskiego “artificial intelligence robot”. Oryginalny robo-pies był zaprojektowany i wyprodukowany przez Sony. Pierwszy model pojawił się na rynku w 1999 roku.
Robot jak prawdziwy psiak
AIBO był niezwykle zaawansowanym robotem, który odwzorowywał zachowania prawdziwego psiaka. Robotyczny zwierzak posiada wiele funkcji i zmysłów. Potrafi się uczyć różnych komend a za pomocą sensorów umieszczonych na głowie, podbródku i plecach reagował na dotyk.
AIBO ma również wbudowane mikrofony dzięki czemu może reagować na dźwięki, kamera umieszczona w głowie psiaka sprawia, że rozpoznaje otaczającego go otoczenie a specjalne żyroskopy sprawiają, że pies zachowuje równowagę i może przybierać często ekwilibrystyczne pozy.
Koniec AIBO, niech żyje nowy AIBO
W 2006 roku Sony poinformowało o tym, że kończy produkować swojego legendarnego psiego robota. Wtedy pojawiały się jeszcze spekulacje, że Japończycy wznowią jego produkcję i będzie on wykorzystywany w produkcjach na PlayStation Portable (PSP) oraz PlayStation 3, jednak do niczego takiego nie doszło.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Wrota piekieł istnieją i płoną bezustannie od 50 lat. Dron wszystko nagrał, niewiarygodny widok
- Z ogórków kiszonych zrobisz obłędną pastę do kanapek. Podajemy 2 najlepsze przepisy
- Na świecie pojawiają się tajemnicze monolity "kosmitów". Kolejny stanął w Europie
Parę lat temu jednak na rynku pojawił się nowy AIBO. Sony odświeżyło jego wygląd, piesek wygląda teraz o wiele bardziej realistycznie. Dzięki zastosowaniu nowych technologii jego zachowanie również jest bardziej zbliżone do rzeczywistego. Nowy AIBO został wyposażony w nowoczesne systemy sztucznej inteligencji, dzięki czemu psina zapamiętuje różne zachowania, lepiej rozpoznaje środowisko i potrafi okazywać uczucia.
Z niesamowitymi umiejętnościami wiąże się jednak również wysoka cena. Obecnie nowy AIBO to zakup, za który trzeba nadwyrężyć portfel na około 3000 dolarów.
Pamiętacie AIBO?
AIBO popularność w Polsce zyskał dzięki pojawieniu się taniej wersji w sieci restauracji McDonalds. Tamten piesek był jedynie zabawką, która nie miała zbyt dużo wspólnego z rzeczywistym robo-psem od Sony, jednak wystarczyła by rozbudzić wyobraźnie dzieci. Pamiętacie AIBO?
Następny artykuł