Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Old Aibo vs New Aibo: ERS-110 and ERS-1000

YouTube/aibo7m3

Pamiętasz tego "psiaka"? AIBO doczekał się brata, który kosztuje krocie

3 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Lata 90. XX wieku to okres, w którym powstawały niezwykłe zabawki. Jedną z nich był robo-pies AIBO. Psiak zawładnął sercami dzieci, jednak w swoich czasach kosztował krocie. Parę lat temu Sony stworzyło nową wersję elektronicznego kundelka. Pamięta

Nazwa AIBO pochodzi od angielskiego “artificial intelligence robot”. Oryginalny robo-pies był zaprojektowany i wyprodukowany przez Sony. Pierwszy model pojawił się na rynku w 1999 roku.

Robot jak prawdziwy psiak

AIBO był niezwykle zaawansowanym robotem, który odwzorowywał zachowania prawdziwego psiaka. Robotyczny zwierzak posiada wiele funkcji i zmysłów. Potrafi się uczyć różnych komend a za pomocą sensorów umieszczonych na głowie, podbródku i plecach reagował na dotyk.

AIBO ma również wbudowane mikrofony dzięki czemu może reagować na dźwięki, kamera umieszczona w głowie psiaka sprawia, że rozpoznaje otaczającego go otoczenie a specjalne żyroskopy sprawiają, że pies zachowuje równowagę i może przybierać często ekwilibrystyczne pozy.

Koniec AIBO, niech żyje nowy AIBO

W 2006 roku Sony poinformowało o tym, że kończy produkować swojego legendarnego psiego robota. Wtedy pojawiały się jeszcze spekulacje, że Japończycy wznowią jego produkcję i będzie on wykorzystywany w produkcjach na PlayStation Portable (PSP) oraz PlayStation 3, jednak do niczego takiego nie doszło.

Parę lat temu jednak na rynku pojawił się nowy AIBO. Sony odświeżyło jego wygląd, piesek wygląda teraz o wiele bardziej realistycznie. Dzięki zastosowaniu nowych technologii jego zachowanie również jest bardziej zbliżone do rzeczywistego. Nowy AIBO został wyposażony w nowoczesne systemy sztucznej inteligencji, dzięki czemu psina zapamiętuje różne zachowania, lepiej rozpoznaje środowisko i potrafi okazywać uczucia.

Z niesamowitymi umiejętnościami wiąże się jednak również wysoka cena. Obecnie nowy AIBO to zakup, za który trzeba nadwyrężyć portfel na około 3000 dolarów.

Pamiętacie AIBO?

AIBO popularność w Polsce zyskał dzięki pojawieniu się taniej wersji w sieci restauracji McDonalds. Tamten piesek był jedynie zabawką, która nie miała zbyt dużo wspólnego z rzeczywistym robo-psem od Sony, jednak wystarczyła by rozbudzić wyobraźnie dzieci. Pamiętacie AIBO?

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >