Techgame.pl
amazon go logo

/watch?v=NrmMk1Myrxc - amazon - wideo

Amazon będzie sprzedawał swoją "bezkasową" technologię innym firmom

9 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Amazon w 2017 roku otworzył pierwszy swój sklep stacjonarny z zastosowaniem autorskiej technologii "bezkasowej". Teraz firma zapowiedziała, że zamierza udostępniać tę technologię innym zainteresowanym. Może się to przyczynić do popularyza

Amazon, autorzy przełomowej technologii sklepu bez kas i kasjerów zamierza sprzedawać ją innym firmom. Każdy zainteresowany będzie mógł wyposażyć swój sklep w zestawy kamer, bramek i czujników, dzięki którym zakupy trwać mają o wiele krócej. Czy to oznacza koniec ludzkich pracowników?

Amazon Go

Amazon opracował swoją technologię, nazwaną teraz "Just Walk Out by Amazon" już parę lat temu. W 2017 roku ogromna firma wystartowała z siecią bezobsługowych sklepów Amazon Go. Całość bazuje na wielu kamerach, aplikacji mobilnej i sensorach. Po wejściu do sklepu, klient skanuje swoją aplikację, która działa jak lista zakupowa. Po podniesieniu z półki danego towaru zostaje to zarejestrowane przez kamerę i czujniki na półkach, a przedmiot sam ląduje na rachunku w aplikacji. Po wyjściu ze sklepu konto bankowe jest automatycznie obciążone kwotą z rachunku. Szefowie Amazona do tej pory są niezwykle zadowoleni ze swoich sklepów, tłumacząc, że technologia jest bardzo dokładna, a pomyłki się niemalże nie zdarzają. Dobrym przykładem jest finalny test pierwszego sklepu Amazon Go otwartego w Seattle - trzech pracowników firmy zostało przebranych za takie same kostiumy pikachu, a po wyjściu ze sklepu kamery rozpoznały każdego z nich i prawidłowo obicążyły rachunki.

Po prostu wyjdź

Wedle serwisu Reuters, Amazon zamierza sprzedawać przełomową technologię innym firmom już niedługo, bo dokładnie dziś. System ma działać prawie tak samo z tą różnicą, że nie będzie polegał na aplikacji mobilnej, a specjalne bramki przy wejściu mają skanować karty kredytowe. Wielu przeciwników technologii zarzucało Amazonowi, że takie sklepy śledzą użytkowników, smartfony zbierają jeszcze więcej danych i likwidowane są miejsca pracy, gdyż sklep wymaga jedynie jednego pracownika, który kontrolnie stoi na bramkach (nie licząc nocnej zmiany z dostawą towaru). Nie przeszkodziło to już wielu rzekomym firmom w zapisaniu się na listę chętnych do zakupu "Just Walk Out", co najpewniej przyczyni się do rozpowszechnienia nowoczesnej technologii także i na inne rynki, najpewniej wkrótce na europejski. Amazon w nabliższym czasie zamierza najpewniej kompletnie pozbyć się ludzkich pracowników - firma testuje już roboty, których zadaniem jest układaniem towarów na półkach.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >