Techgame.pl
android

Pxhere

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

30 Października 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Ponownie znaleziono zainfekowane wirusami aplikacje przeznaczone na urządzenia z Androidem. Wedle raportów bezpieczeństwa, Play Protect nie radzi sobie w powstrzymywaniem zawirusowywania telefonów. Wniosek jest prosty - lepiej zainstaluje an

"Antywirus na telefonie?!" - niektórzy gromko zabrzmią. Oczywiście, nie mają one co prawda dobrej prasy, jednak jak wskazuje opublikowany wcześniej w tym roku raport AV-TEST są nieocenione pod względem skuteczności. Podstawowe zabezpieczenia Sklepu Play niestety sobie nie radzą.

Zainfekowany Android to niebezpieczny Android

Zaledwie przed paroma miesiącami ukazał się najnowszy ranking AV-TEST, czyli antywirusów przeznaczonych na urządzenia mobilne przeprowadzony przez niezależnych ekspertów AV-TEST. Przyznajmy jednak szczerze - niewiele osób ma antywirusa na smartfonie, prawda?

Wiąże się to przede wszystkim ze spowalnianiem pracy urządzeń, zwłaszcza tych starszych. Programy zapewniające nam bezpieczeństwo nie są niestety najlepszymi osiągnięciami technologicznymi, więc ciężko tu mówić o dobrej optymalizacji. Niektórzy uważają też, że antywirusy na smartfony nic nie dają, to jest jednak bardzo błędne przekonanie. 

Badacze postanowili zbadać antywirusy w trzech kategoriach: Ochrona, Wydajność i Użyteczność. Co ciekawe, w rankingu wzięto tez pod uwagę podstawowe zabezpieczenia Sklepu Play, czyli Google Play Protect. Te jednak okazały się prawdziwą katastrofą - na 18 możliwych punktów zdobyły tylko 6 i to wyłącznie w kategorii "Wydajność", bo nie spowalnia pracy urządzenia. "Googlowy" antywirus wykrył wirusy tylko w 64,4 procentach nowych aplikacji. To naprawdę słaby wynik.

Niebezpieczne aplikacje

Patrząc na to, jak słabo działa Google Play Protect, nie ma się co dziwić, że eksperci (tym razem z zespołu Avasta) wykryli kolejne 21 zainfekowanych wirusami aplikacji wciąż dostępnych w Sklepie Play. O sprawie szybko powiadomiono Google, więc wszystko powinno przestać być możliwe do pobierania wkrótce. Inna sprawa, że my też musimy upewnić się, czy nie mamy ich zainstalowanych.

Tym razem chodzi jednak o wirusy z kategorii adware, pobrane do tej pory nawet 8 milionów razy! Wszystkie 21 aplikacji to gry przeznaczone na urządzenia mobilne, z czego ich tematyka rozciąga się od strzelanek czy wyścigówek aż do... symulatora prasowania. 

Tutaj znajdziecie listę zainfekowanych aplikacji. Koniecznie upewnijcie się, że macie ich na swoim urządzeniu!

 • Shoot Them

 • Crush Car

 • Rolling Scroll

 • Helicopter Attack – New

 • Assassin Legend – 2020 New

 • Helicopter Shoot

 • Rugby Pass

 • Flying Skateboard

 • Iron it

 • Shooting Run

 • Plant Monster

 • Find Hidden

 • Find 5 Differences – 2020 New

 • Rotate Shape

 • Jump Jump

 • Find the Differences – Puzzle Game

 • Sway Man

 • Desert Against

 • Money Destroyer

 • Cream Trip – New

 • Props Rescue

Adware i trojany

Adware występujący w wymienionych powyżej pozycjach to HiddenAds, czyli dość popularna metoda przekształcająca aplikację w prawdziwą tykającą bombę. Wszystko opiera się tu bowiem na określonym czasie - o ile najpierw apka działa tak, jak powinna, szybko znika z naszego pulpitu i zmienia się w prawdziwego demona.

Aplikacja zaczyna odpalać się w tle i wyświetlać nam skrajnie irytujące reklamy na pełnym ekranie. Spowalnia to pracę urządzenia i znacznie uprzykrza życie posiadaczom smartfona, gdyż po każdym odblokowaniu ekranu zalewa nas pełnoekranowy spam. 

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa ponownie zbadali aplikacje, które w ostatnim, krótkim ujęciu czasu, zostały zalane wręcz niskimi ocenami z Sklepie Play. Mimo to, ich średnia nie wskazywała na nic nadzwyczajnego, bo złośliwe aplikacje miały bardzo dużo spamowych ocen o maksymalnych notach. Część z nich była też reklamowana na serwisach społecznościowych, oczywiście w formie kompletnie odmiennych od rzeczywistości fragmentów rozgrywki.

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >