Chiński archeolog podczas pracy.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy starożytni grali w Angry Birds? Figurka datowana na 3000 lat wygląda jak świnia z popularnej gry

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Lipca 2020

Najnowsze archeologiczne odkrycie w południowo-zachodnich Chinach doprowadziło do powstania niemałej sensacji Figurka, którą datuje się na ponad 3000 lat do złudzenia przypomina świnię z gry Angry Birds.

Gliniana figurka przedstawiająca świnie została odkryta na terenie plemiennego osadnictwa, które sięga swoją historią pięciu tysięcy lat wstecz. Obecnie na tym terenie znajduje się miejscowość Guanghan w prowincji Syczuan.

Teren z ogromnym potencjałem archeologicznym

Archeologowie podkreślają, że teren wykopalisk, na którym znaleźli figurkę świni jest bardzo bogaty w aktywność ludzką. Jak sami podkreślają, udało im się odkryć ślady ludzkiej aktywności, które datują od 5000 lat, nawet do 1912 roku. Wioska, którą badają archeologowie znajduje się zaledwie 8 kilometrów od tajemniczego królestwa Sanxingdui z czasów epoki brązu, a na terenie wykopalisk znaleźć można również ślady dynastii Ming (1368-1644) oraz Qing (1644-1912). Łącznie archeologowie planują przekopać 7 tysięcy metrów kwadratowych terenu.

Starożytni Chińczycy grali w Angry Birds?

Na to pytanie raczej nie musimy odpowiadać, nie zmienia to jednak faktu, że po zaprezentowaniu najnowszego odkrycia z wykopalisk archeologicznych w Guanghan, społeczność internetowa zauważyła bardzo duże podobieństwo starożytnej figurki do jednej z głównych postaci gry Angry Birds. Naukowcy opisują odnalezioną figurkę uroczą, realistyczną i niezwykle delikatną. Naukowcy datują świnkę na 3200 lat. Oprócz figurki świni, naukowcy znaleźli również narysowane na talerzu podobizny smoka i feniksa, które uznawane były za symbol dobrobytu.

Porównanie świni z gry Angry Birds oraz glinianej figurki z chińskich wykopalisk.

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł