Techgame.pl > Technologie > Ratownicy medyczni z niesamowitą aplikacją. Dzięki niej dojazd do pacjenta znacząco się skróci
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:20

Ratownicy medyczni z niesamowitą aplikacją. Dzięki niej dojazd do pacjenta znacząco się skróci

Fragment filmu, pt. Ratunek Bez Barier - Program Społeczny
YouTube/Fundacja KEZO
  • Ratownicy medyczni otrzymali niezwykłą aplikację.

  • Aplikacja otwiera wszystkie szlabany.

  • Narzędzie jest chronione systemem Blockchain SmartKey.

Coraz więcej osiedli mieszkaniowych posiada własne szlabany, które mają chronić mieszkańców przed osobami z zewnątrz zajmującymi ich miejsca parkingowe. Ograniczenia tego typu stwarzają jednak wiele problemów służbom porządkowym.

Olsztyn z innowacyjną aplikacją

W Olsztynie opracowano pierwszą na świecie aplikację, która służy do zdalnego otwierania wszystkich szlabanów w mieście. Ma on pomóc ratownikom medycznym w szybszym i bezproblemowym dotarciu do miejsca zgłoszenia. Wiele osiedli mieszkalnych posiada nawet po kilka szlabanów, które blokują dostęp do parkingów przypadkowych kierowcom. Szlabany utrudniały jednak znacząco pracę karetek, teraz się to zmieni.

Ratunek bez barier, bo tak nazywa się niesamowita aplikacja, jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy mieć włączone urządzenie na swoim smartfonie, a następnie podjechać do wybranej bramy. W aplikacji wyświetla się mapa, na której widoczne są wszystkie szlabany w okolicy, kiedy karetka zbliża się do wybranego szlabanu wystarczy nacisnąć “otwórz” i szlaban przestaje być problemem

Ratownicy medyczni zachwyceni...

Ratownicy medyczni podczas interwencji muszą zabrać ze sobą bardzo dużą ilość sprzętu. W momencie, w którym drogę do klatki schodowej blokuje im szlaban, akcja ratunkowa może przeciągać się o wiele minut, które w sytuacji zagrożenia życia mogą zaważyć na życiu lub śmierci osoby, która wzywa pomoc. Dzięki nowej aplikacji otwierającej szlabany, ratownicy nie będą mieli już problemu z dotarciem we wskazane miejsce.

Problemem może okazać się zarówno wjazd na teren mieszkalny, jak i wyjazd. Jeżeli jakiś mieszkaniec korzystający z parkingu zablokowanego szlabanem zauważy karetkę próbującą się dostać na parking i otworzy bramę w celu wpuszczenia ratowników, to pozostaje jeszcze problem wyjechania z pacjentem. Brama się zamyka, a osoba, która otwierała bramę jest już dawno w innym miejscu. To również nie jest komfortowa sytuacja.

...a oszuści zacierają ręce

Jak ze wszystkimi tego typu urządzeniami, tak samo aplikacja otwierająca szlabany do darmowych parkingów może stać się punktem zainteresowania oszustów i kierowców, którym nie chce się płacić za miejsce postojowe. Urządzenie jest jednak chronione bardzo silnym zabezpieczeniem, które jest wykorzystywane w zabezpieczaniu portfeli kryptowalut, płatności bezgotówkowych i szyfrowania danych.

Technologia Blockchain SmartKey znajduje zastosowanie w branży finansowej, kryptowalutach, a nawet w luksusowych samochodach. Twórcy aplikacji “Ratunek bez barier” również postanowili skorzystać z tego typu zabezpieczenia tworząc bazę danych wszystkich szlabanów w mieście. Obecnie aplikacja jest testowana w Olsztynie i jeżeli testy przejdą pomyślnie, to w niedługiej przyszłości trafi zapewne do ratowników medycznych z całej Polski.

Powiązane