Smartfon z terminalem systemowym na wyświetlaczu, klucze i okulary.
Źródło: Pikrepo

Sześć aplikacji, które kradną nasze pieniądze. Google ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Września 2020

Google poinformowało o kolejnych złośliwych aplikacjach, które podstępem wykradały nasze dane, przejmowały dostęp do SMS-ów i realizowały płatności z naszych kont.

Hakerzy opracowali oprogramowanie, które przemycało wirusa o nazwie Joker. Umożliwiał on dostęp do pieniędzy osób, które ściągnęły aplikację. Google już usunął złośliwe oprogramowanie ze sklepów, jednak mogą one być w dalszym ciągu na Twoim telefonie.

Aplikacja, która sama za siebie płaci

Wirus o nazwie Joker jest już całkiem dobrze znanym złośliwym oprogramowanie w branży cyberbezpieczeństwa. Ostatni raz eksperci walczyli z nim w lipcu, teraz powrócił, aby kraść nasze pieniądze. Joker jest klasyfikowany jako fleeceware. Jego działanie polega na aktywacji usługi premium w aplikacji, w którą jest wgrany. Właściciel telefonu nie ma pojęcia o takim zdarzeniu, a zlokalizowanie problemu utrudnia fakt, że wirus został zaprogramowany w ten sposób, aby pobierać stosunkowo niewielkie kwoty, które nie wzbudzą podejrzeń okradanej osoby.

Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeRosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeCzytaj dalej

Aby przeprowadzić transakcję, Joker musi uzyskać dostęp do SMS-ów. Przy wykonywaniu transakcji za pomocą sklepu Google, do użytkownika przychodzi SMS potwierdzający transakcję, wirus przejmuje tę wiadomość i przekleja z niej kod zatwierdzający przesłanie pieniędzy i automatycznie uzupełnia odpowiednie pole w aplikacji. Aplikacje typu fleeceware często wymagają od użytkownika założenia konta i podpięcia pod nie karty płatniczej w celu włączenia darmowego okresu próbnego. Użytkownicy często myślą, że odinstalowanie aplikacji usuwa problem, jednak subskrypcja dalej pozostaje aktywna.

Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórNaukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórCzytaj dalej

Aplikacje, które były zarażone Jokerem

Jokera w sześciu aplikacjach znaleźli eksperci od cyberbezpieczeństwa z firmy Pradeo. Na swoim blogu ostrzegają przed sześcioma aplikacjami, w którym stwierdzono obecność złośliwego oprogramowania. Specjaliści przypominają, że oprócz odinstalowania aplikacji należy upewnić się również, czy zrezygnowaliśmy z subskrypcji. Aplikacje z wirusem to: Safety AppLock (10 tysięcy pobrań), Convinient Scanner 2 (100 tysięcy pobrań), Push Message-Texting&SMS (10 tysięcy pobrań), Emoji Wallpaper (10 tysięcy pobrań), Separate Doc Scanner (50 tysięcy pobrań) oraz Fingertip GameBox (tysiąc pobrań).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lojalny pies leży na grobie właścicielki. Mimo wielu próśb nie ma zamiaru go opuścić
  2. Sprawdzili, które uwielbiane przez Polaków grzyby są najzdrowsze. Wyniki mogą zaskoczyć nawet zapalonego grzybiarza
  3. Odleciał za pomocą balonów wypełnionych helem. Niesamowite osiągnięcie amerykańskiego iluzjonisty
  4. Często śpisz na boku z podkulonymi nogami? Nie jest to dobry pomysł

Następny artykuł