Techgame.pl
Apple iPhone w czarnej obudowie.

pxfuel

Apple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęcia

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Apple właśnie wypuściło aktualizację oprogramowania iPhone’ów. Oprócz standardowych usprawnień gigant Cupertino dodał również intrygującą opcję, która zamienia tył Twojego telefonu w jeden, wielki przycisk dotykowy. Wiemy

W zeszłym miesiącu iPhone’y zyskały nową funkcjonalność, mało kto jednak to zauważył. Ostatnia aktualizacja systemu iOS 14 wprowadziła do produktu Apple’a funkcję o nazwie “Back Tap”, która zamienia tył Twojego iPhone’a w przycisk dotykowy. Linia między funkcjami mechanicznymi, a systemowymi coraz bardziej się zaciera.

Czym jest “Back Tap”?

Funkcja “Back Tap” zamienia tył Twojego smartfona w jeden, wielki przycisk dotykowy. Narzędzie ma przypisane dwie funkcje: podwójnego lub potrójnego kliknięcia, które uruchamiają konkretne narzędzia w telefonie. Ustawienia tej niecodziennej nowości zostały “ukryte” w Accessibility Menu. Główną myślą, która przyświecała twórcom nowej funkcjonalności, była danie użytkownikom większych możliwości związanych z korzystaniem ze swojego smartfona. “Back Tap” może pełnić najróżniejsze funkcje, to jakie mu przypiszemy, zależy jedynie od nas.

“Back Tap” może służyć do przełączania się między aplikacjami, może służyć do kontrolowana menu powiadomień lub jako centrum kontroli urządzenia. Dzięki nowej funkcji możemy też przesuwać strony internetowe, włączać asystenta głosowego Siri oraz robić zrzuty ekranu. Możliwości jest wiele i tylko od naszych preferencji zależy jakie funkcje przypiszemy opcji “Back Tap”.

Rewolucja od Apple? “Back Tap” to powiew świeżości

Dopóki nie uruchomimy funkcji “Back Tap” w naszym telefonie, jest ona nieaktywna i zupełnie niewidoczna. Przycisk jest w pełni dotykowy, nie jest mechaniczny więc nie jesteśmy w stanie go zauważyć. Narzędzie możemy przypisać do praktycznie każdej funkcji w telefonie, więc jaką ostatecznie będzie pełnił funkcję uzależnione jest od naszej inwencji twórczej i poczucia wygody.

Apple podjęło bardzo dobrą decyzję o pozostawieniu programowania funkcji “Back Tap” praktycznie w 100% swoim użytkownikom. Po tej firmie można by się spodziewać, że zaimplementują to narzędzie głównie po to, by uruchamiało aplikacjami bezpośrednio powiązanymi z Apple’m, jednak tak się nie stało. Apple odrobiło pracę domową i nie popełniło błędu Samsunga, który parę lat temu próbował zmusić użytkowników smartfonów serii Galaxy S8 do korzystania ze stworzonego przez nich narzędzia Bixby. Ta decyzja okazała się jednak nietrafiona i przy okazji premiery S9 przycisk od Bixbiego był już w pełni programowalny, a w końcu Samsung wypuścił aktualizację na S8, która również pozwoliła przełączenie funkcji tego przycisku.

Pierwsze testy bardzo pozytywne

Jak wynika z pierwszych testów nowej opcji w telefonach od Apple, funkcja “Back Tap” działa bardzo dobrze. Nie ma widocznych lagów, jest responsywna i spełnia swoje zadanie. Stworzenie tej opcji daje zupełnie nowe spojrzenie na to, jak można wykorzystywać hardware i software w tworzeniu nowych funkcjonalności na smartfonach.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >