Szyld Apple
Źródło: Unsplash

Apple w opałach. Unia Europejska wszczęła postępowanie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
16 Czerwca 2020

Apple jest już kolejną firmą, która znalazła się pod lupą Komisji Europejskiej. Wszczęto dwa postępowania antymonopolowe dotyczące usługi Apple Pay. Gigant z Cupertino może zapłacić ogromne sumy odszkodowań, o ile KE tak zdecyduje.

Apple to kolejna firma, która znalazła się pod lupą Komisji Europejskiej. Wszczęto dwa postępowania.

Apple na celowniu Unii Europejskiej

W przeszłości Unia Europejska wielokrotnie interesowała się amerykańskimi firmami, które przeprowadzają istną ekspansję na rynek europejski. Wiele z nich jednak nie stosuje się do odmiennych niż w Stanach zasad obowiązujących w UE. Komisja Europejska informuje o wszczęciu dwóch postępowań antymonopolowych związanych z podejrzanymi praktykami firmy z Cupertino. Jedno z nich jest efektem skarg złożonych m.in. przez popularny serwis streamingowy muzykę Spotify, czy popularną aplikację e-bookową i audiobookową. App Store ma, zdaniem wspomnianych firm, wpływać na promowanie i konkurowanie różnych aplikacji w serwisie. Autorzy aplikacji mobilnych są przez App Store ograniczani, zaś samo Apple zmuszać ma użytkowników iPhoneów czy iPadów do przymusowego korzystania z autorskiego systemu zakupów.

Dwa postępowania wobec Apple

Kolejne postępowanie dotyczy konkretnie aplikacji Apple Pay i jej naruszania unijnych reguł konkurencji. Apple Pay to technologia płatności bezgotówkowych, umożliwiająca płatności bezdotykowe, mobilne, a także w klasycznych punktach handlowych. Apple Pay bazuje na technologii NFC, co nie odpowiada niektórym firmom oraz (w szczególności) bankom. Apple rzekomo ingeruje w działanie aplikacji handlowych czy mobilnych, same banki czują zaś presję wywoływaną wchodzoniem wielkich firm technologicznych na rynek finansów. W końcu coraz więcej gigantów branży, jak właśnie Apple czy Google opracowują własne sposoby płatności - banki nie są z tego zadowolone. Jeżeli Komisja Europejska orzeknie winę, Apple najpewniej będzie zobligowane do zapłaty bardzo dużej sumy odszkodowań.

Zobacz także:

  1. Apple stworzy składany smartfon? Możliwe, ale bez składanego ekranu
  2. HTC U20 5G – premiera urządzenia upadającej marki
  3. Rewolucyjny pomysł stał się faktem. Internet pod wodą, poznajcie Auqa-Fi
  4. Huawei P40 Pro+ już w Polsce! Huawei Mate 40 z futurystycznym aparatemNastępny artykuł