Techgame.pl
Szyld Apple

Unsplash

Apple w opałach. Unia Europejska wszczęła postępowanie

16 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Apple jest już kolejną firmą, która znalazła się pod lupą Komisji Europejskiej. Wszczęto dwa postępowania antymonopolowe dotyczące usługi Apple Pay. Gigant z Cupertino może zapłacić ogromne sumy odszkodowań, o ile KE tak zdecyduje.

Apple to kolejna firma, która znalazła się pod lupą Komisji Europejskiej. Wszczęto dwa postępowania. 

Apple na celowniu Unii Europejskiej

W przeszłości Unia Europejska wielokrotnie interesowała się amerykańskimi firmami, które przeprowadzają istną ekspansję na rynek europejski. Wiele z nich jednak nie stosuje się do odmiennych niż w Stanach zasad obowiązujących w UE. Komisja Europejska informuje o wszczęciu dwóch postępowań antymonopolowych związanych z podejrzanymi praktykami firmy z Cupertino. Jedno z nich jest efektem skarg złożonych m.in. przez popularny serwis streamingowy muzykę Spotify, czy popularną aplikację e-bookową i audiobookową. App Store ma, zdaniem wspomnianych firm, wpływać na promowanie i konkurowanie różnych aplikacji w serwisie. Autorzy aplikacji mobilnych są przez App Store ograniczani, zaś samo Apple zmuszać ma użytkowników iPhoneów czy iPadów do przymusowego korzystania z autorskiego systemu zakupów. 

Dwa postępowania wobec Apple

Kolejne postępowanie dotyczy konkretnie aplikacji Apple Pay i jej naruszania unijnych reguł konkurencji. Apple Pay to technologia płatności bezgotówkowych, umożliwiająca płatności bezdotykowe, mobilne, a także w klasycznych punktach handlowych. Apple Pay bazuje na technologii NFC, co nie odpowiada niektórym firmom oraz (w szczególności) bankom. Apple rzekomo ingeruje w działanie aplikacji handlowych czy mobilnych, same banki czują zaś presję wywoływaną wchodzoniem wielkich firm technologicznych na rynek finansów. W końcu coraz więcej gigantów branży, jak właśnie Apple czy Google opracowują własne sposoby płatności - banki nie są z tego zadowolone. Jeżeli Komisja Europejska orzeknie winę, Apple najpewniej będzie zobligowane do zapłaty bardzo dużej sumy odszkodowań.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >